HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Buchlov kámen

Buchlov kámen

V katastru obce Staré Hutě se nachází skalní útvar, který byl v minulosti pojmenován Buchlov kámen a pod tímto názvem se uvádí již v roce 1555.

Osamělé, asi 12 m vysoké skalisko je využíváno i jako cvičná horolezecká skála, která nabízí pouze několik stěnových výstupů. Členové KČT tuto skálu kdysi označili velkým nápisem Buchlov kámen, který je udržován dodnes. Nedaleko se nachází nižší dvojice skal, tzv. Malý Buchlov kámen.

O tom, kde se tu kámen vzal, vypráví stará lidová pověst: mlynář z nedaleké Stupavy měl hezkou dceru, kterou si chtěl vzít za ženu samotný čert. Ten pořád chodil za mlynářem a stále na něho naléhal. Mlynář už nevěděl, jak se čerta zbavit, tak dceru slíbil pod podmínkou, že mu přinese do prvního ranního kokrhání tak veliký balvan, jako je jeho mlýn. Než se pekelník dal do práce, tak zlikvidoval všechny kohouty v okolí. Mlynářka to ale zjistila, proto jejich jediného kohouta před čertem ukryla. S prvními ranními červánky bylo vidět, jak satanáš letí s obrovským kamenem na zádech a když byl na dohled, mlynářka vypustila kohouta, který hned zakokrhal. Čert kámen pustil a ten s ohromným rachotem dosedl na vrchol blízkého kopce. Pekelník se od té doby již nikdy neukázal a na kameni jsou prý dodnes vidět otisky čertových zad a rukou. Tato pověst byla dokonce zpracována jako loutková hra v roce 1931.

Přístup:

Od hradu Buchlov směrem na sever po červené značce na křižovatku Buchlovský kámen – rozcestí, odtud vpravo po žlutém značení. Trasa je celkem dlouhá asi 4 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: