Boulderová Trojkoruna – Padání amerického jihovýchodu

Boulderová Trojkoruna – Padání amerického jihovýchodu

Tak jako Padání pravidelně naláká lezce do lesů nedaleko Petrohradu na pomezí středních a západních Čech i v USA se konají dnes už kultovní boulderové závody, které jsou zahrnuté do série Marmot Triple Crown Bouldering.

Pravidla jsou podobná – obejít co nejvíce náročných boulderů, které jsou bodově ohodnocené. Nejvyšší součet vyhrává. Zatímco Petrohradské Padání se poprvé konalo v roce 2003, nejstarší ze závodů americké boulderingové trojkoruny letos slaví 20 let a tehdy také vznikla i původní Triple Crown – bodový bonus pro lezce, který přelezl tři nejvýznamnější bouldery v oblasti Hound Ears. Jako pohár třech závodů ve třech různých oblastech se Triple Crown Bouldering konala prvně v roce 2003 – stejně jako Petrohradské Padání Petra Resche a Karla Hegra.

Nejstarším ze závodů je Hound Ears u města Boone v Severní Karolíně, který se letos uskuteční 3. října. Je to každoročně jediná příležitost si v této oblasti zalézt, protože jde o soukromý majetek tamního golfového klubu. Mimo Triple Crown Bouldering jsou skály lezcům zapovězené. (Pozn. red.: ono taky, kdo by chtěl být ze skály sestřelen špatně mířeným drivem?) I kvůli tomu je tradičním setkáním lezců z bližšího i vzdálenějšího okolí.

Marmot

Druhou zastávkou Trojkoruny bude 17. října Stone Fort u města Chattanooga v Tennessee. Pískovcové městečko Stone Fort, které nabízí velmi pestré bouldery, bylo dlouhodobě pro lezení uzavřeno a poprvé se zde lezlo až v rámci Trojkoruny, kdy bylo zpřístupněno a především schváleno majitelem. Zajištění otevřeného přístupu k lezeckým oblastem je jedním z cílů celého projektu Triple Crown a je financován zisky ze startovného. Za existenci projektu už bylo několik desítek tisíc dolarů investováno do koupě některých lezeckých oblastí, aby mohly být přístupny lezcům bez omezení. Mimochodem, každoroční příprava nových boulderů a čištění kamenů je pravidelnou činností i organizátorů Padání, tedy další zajímavá podobnost.

Poslední závod se uskuteční v oblasti Horse Pens 40 u Steele v Alabamě 21. listopadu. To je jedna z nejznámějších a nejlepších boulderových oblastí v celých Spojených státech a jako jediná z Trojkoruny je komerčním lezeckým parkem.

V minulých ročnících se Triple Crown zúčastnili i známá jména světového boulderingu Daniel Woods, Jimmy Webb, Brad Weaver a další.

Podívejte se na video pozvánku k 20 letům Triple Crown

Jistá podoba s Petrohradem je patrná…

Více info na www.triplecrownbouldering.org.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: