Největší boulderové setkání ve střední Evropě – Rafiki Petrohradské padání 2015

Největší boulderové setkání ve střední Evropě – Rafiki Petrohradské padání 2015

Slůvkem „padání“ se obvykle označuje nechtěný pohyb dolů, způsobený vlivem gravitace. „Padání“ je ale také název akce, kterou jsme s kamarádem Karlem Hegrem začali pořádat v roce 2002 na petrohradských balvanech. Jó, to byly časy!

Prvních třicet odvážlivců si přijelo vyzkoušet náš bláznivý nápad zprovoznit každým rokem novou oblast. Nových 300 – 600 směrů z téměř nekonečných možností této lokality. Mírně vyděšení občané klidné zapomenuté vísky sledovali tuhle partičku se značným despektem. Zejména, když kluci z dnes už neexistující firmy PAD rozbalili promo plachtu s obrovským kostlivcem. To už se do celé věci vložil i starosta obce, který byl rozhodně proti tomu, aby se ve vesnici pořádaly „anarchistické demonstrace„. Chvilka debatování a všechno je vysvětleno, „jen nám to prosím hlaste dopředu“. Dnes jsou až na absolutní výjimky, jež tvoří zarputilí honáci všech živých terčů v lese, lidičkové s matracemi na zádech v Petrohradu vítáni. A průvodce nemůže chybět ani v obecní knihovně.

Slůvko „padání“ byl vlastně z mé strany takový malý odpor vůči všem „contestům“ a „cupům“, zkrátka takový malý český patriotismus, navíc spojený s lidmi (firmou), kteří nám zpočátku hodně pomohli. Roky šly dál, akce se vyvíjela, rostla, sílila až po rekordní účast asi sedmi stovek lezců. Co si však chce udržet a, doufám, že drží, je charakter. Takový, díky němuž akci sedí víc označení „setkání“ než „závod“. Samozřejmě i „padání“ má své vítěze, ale v podstatě je jím kdokoli, kdo vyhraje nad svým problémem. A je jedno, jestli je to 8B+, které si sem jezdí vylézt Adam Ondra, nebo jednička. Každý si tu najde tu svou výkonnostní třídu. S přibývajícími léty (našimi i těmi padáckými) se pořád víc orientujeme na děti, respektive na rodiny s dětmi. Našli jsme lokalitu, kde se nejezdí sem a tam autem, ale po celé tři dny může člověk procházet oblast pěšky od startu až ke kamenům. Lokalitu, kde je zajištěno spaní v teplých postýlkách, kde je příjemný les, vysloveně lákající k natažení se do mechu, kde jsou rovné dopady a dost klacků na postavení domečku či bunkru. Na druhou stranu si snad i „anarchisti“ najdou svůj šálek kávy, přespí pod širým nebem nebo tak pěkně v retro stylu pod lavicemi ve školní třídě.

Rafiki„Padání“ dostalo nově oficiální název po výrobci skvělého outdoorového oblečení „Rafiki“. Vždycky jsme se snažili pomocí sponzorů zpříjemnit akci účastníkům. Díky Rafiki, ale například také firmám Rock Pillars, Ocún, Rock Point nebo Tenaya, se mohou účastníci zase těšit na pořádnou porci dárečků. Ať už přímo při registraci nebo v tombole, kde se objeví ceny za téměř sto tisíc korun. Zkrátka nepřijdou samozřejmě ani ti nejlepší. Co tedy společně nahlédnout do provizorního scénáře akce Rafiki Petrohradské padání 2015?

Prezenci otevřeme oficiálně v pátek 24. dubna ve tři hodiny odpoledne. Nebudete tam? Nezoufejte, k akci se můžete připojit kdykoli během následujících hodin nebo sobotního dopoledne. Úderem třetí tedy začne hlavní a vedlejší soutěž, tzv. „sběrač“. Pravidla je možné si prostudovat na www.padani.eu/pravidla.

Už v pátek nás čeká jeden z vrcholů, který jsme poprvé otestovali vloni – noční lezení na osvětlených kamenech. Kdo to nezažil, těžko si dokáže představit atmosféru doslova ostrova uprostřed lesa, vždyť (dovolím si tvrdit) ani bloudící Jeníček s Mařenkou by ještě sto metrů od lezců nevěděli, že se „tam“ něco děje. „Uvnitř“ si zatím lezci užívají tření vyvolané nočním chladem, a zejména nevídaný pocit jakéhosi velkého divadla, jako by všichni spoluvytvářeli scénu nějakého fantasy příběhu. Unavená těla složíme všichni ve škole v přírodě, která je k dispozici se svými více než čtyřmi sty lůžek a prostorem pro stany nebo auta. Nocleh je možné si objednat prostřednictvím součásti registračního formuláře zhruba měsíc před akcí na našem webu.

V sobotu se probudíme do slunného (jak jinak) rána, společně přivítáme nové účastníky (registrace poběží až do poledne) a rozutečeme se znovu po kamenech. V kategoriích dospělých i různě odstupňovaných dětských bude pokračovat až do večera hlavní soutěž, stejně tak „sběrač“, ten je však jen pro dospělé. Po celý den poběží přímo ve skalách aktivity sponzorů, tradiční zkoušení lezeček od Rock Pillarsu tentokrát doplní svou akcí ještě Tenaya, něco si pro nás připraví určitě i Ocún. V sedm soutěže ukončíme a ihned se rozezní tóny první kapely na pódiu. Tentokrát s mírným experimentem, protože lezcům, znaveným a plným zážitků, nabídneme něco málo folku s kapelou Slunovrat. Alespoň vám nezaskočí večeře, tedy pokud nebudu hrát moc falešně na housle. Mezitím už budete moct vybírat ze skvělých nabídek zboží na stáncích našich partnerů. Někdy kolem deváté vyhlásíme nejlepší lezce a potom proběhne další hřeb: tombola. Než se uložíme do postýlek, stanů nebo svých plechových miláčků, rozezní se ostré tóny kapely Megusta, která fantasticky rozhýbala dav na jednom z posledních ročníků, kdy se za bydlením jezdilo z Petrohradu do autokempu v Jesenici.

Neděle, zase modrá obloha. Na záda opět hodíme bouldermatku, svačinu a botky a s posledními silami jdeme asi půldruhého kilometru ke kamenům. A protože nejvíc sil mají děti, čeká právě je ještě jedna soutěž. Jednoduchá. Připravena je asi dvacítka boulderů obtížnosti od dvojek do pětek, přičemž děti musí přelézt právě tolik boulderů, kolik je jim let. Vloni to zvládly i tříleté. To by bylo, aby ty dvojkové plotny nevybatolily i letos! V pohodě to jde i bez bouldermatky. Každá ratolest, která projde tímto sítem, dostane hezký dárek. Dětské bouldery pro tuto soutěž tvoří jakýsi okruh, inspirovaný francouzskou Mekkou boulderingu, Fontainebleau. Vloni byl okruh příjemným zpestřením neděle i pro dospělé lezce. Nakonec, co byste chtěli od těla třetí den lezení po hrubozrnné žule. Po poledni skončí zápolení i dětem. Večer vlahý deštík zalije les, vyžene poslední nadšence, vyžehlí proleženiny v mechu, smyje stopy magnezia…

Asi se ptáte, kolik celá ta sranda stojí. Mě osobně vždycky rok života. Rok, kdy hledáme, vymýšlíme, čistíme, značíme, tiskneme, projezdíme tisíce kilometrů, kecáme. Vás, co si chcete odvézt krásného celobarevného průvodce na křídě na novou oblast, načerpat z dárků od sponzorů, zúčastnit se nervy drásající tomboly, vyhrát v celé řadě soutěží, na něž se ani ve článku nedostalo, a vůbec, chcete podpořit akci svou aktivní účastí, čeká při prezenci platba ve výši 300 korun českých v případě, že jste už dosáhli věku 15 let. Ti mladší vyloudí od rodičů zhruba polovinu téhle částky. Pasivní účast stojí rovnou stovečku. Majitel areálu nabízí za 180 Kč spaní v postýlce v jednodušším pokoji, za 280 Kč pořídíte postýlku na hotelu (obojí možné rezervovat přes registrační formulář). Za bydlení ve stanu, v autě, školní třídě, zkrátka kdekoli v areálu, zaplatíte sto korun za jednu noc. Bydlení mimo areál kdesi v lese je nežádoucí a může akci hodně poškodit.

Moc se těšíme na všechny milovníky krásné přírody a sportu v ní. Já osobně mám Žihelsko moc rád. Pokud vás naší akcí zavedeme do krásných míst, kam se budete vracet, budu mít dvojnásobnou radost. Pro víc informací je vám k dispozici web akce www.padani.eu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: