Boubínský zámeček

Boubínský zámeček

V bývalé oboře, založené Schwarzenberky v roce 1900, vybudoval Adolf ze Schwarzenberka na jižním svahu Boubína roku 1902 lovecký zámeček s hospodářskými budovami a o tři roky později i kapli sv. Huberta.

Za první pozemkové reformy byly zdejší lesy Schwarzenberkům zestátněny, proto Jan Schwarzenberk nechal v roce 1931 lovecký zámeček a kapli sv. Huberta rozebrat a přemístit do Staré Obory u Hluboké nad Vltavou. Na Boubíně zůstala pouze chata pro služebnictvo, později využívaná jako lovecká chata, a bývalé stáje. Tyto objekty ale zchátraly tak, že musely být v šedesátých letech minulého století odstraněny.

Na místě bývalého objektu pro služebnictvo byla v roce 2001 vystavěna nová srubová chata, o rok později už v blízkosti stála i replika původní kaple sv. Huberta, zhotovená podle dobových fotografií. Část podezdívky původního loveckého zámečku dnes slouží turistům jako vyhlídková terasa, i když úplnému výhledu na hraniční hřeben s horou Plechý brání vzrostlé stromy. V současné době chata slouží k rekreačním účelům.

Přístup:

Od železniční stanice Zátoň (pozor – neplést se Zátoní, zastávka!) po zelené na sever kolem Idiny PilyBoubínskému jezírku. Odtud po modré na sever k rozcestí Na Křížkách, tady se zelenou vlevo k zámečku. Délka je asi 4,5 km. Nebo z Kubovy Huti přes vrchol Boubína, na rozcestí Na Křížkách doprava po zelené značce (asi 6 km). Budete-li pokračovat, projdete po okraji pralesa a skončíte u Boubínského jezírka (+ 3,5 km).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: