Bobrovec v Západních Tatrách

Bobrovec v Západních Tatrách

Jedním z  vrcholů Západních Tater je Bobrovec. Nachází se nedaleko severozápadního vstupu do Tatranského národního parku, těsně u hranic s Polskem.

Východní svah i hlavní hřeben protíná slovensko-polská hranice, nejvyšší bod leží v Polsku (1664 m), díky tomu zde můžete potkávat mnoho polských turistů. Na slovenské straně vrchol dosahuje 1658 m nadmořské výšky. Svým výrazným vrcholem z dolomitového vápence se odlišuje od okolních, převážně žulových masivů a již zdálky tak na sebe upozorňuje.

Kdysi hojně navštěvovaný cíl je však, bohužel pro horaly, od roku 2008 minulostí. TANAP zrušil přístupové trasy na vrchol a celou oblast Bobrovce prohlásil za nepřístupnou z důvodu ochrany přírody. V nejbližší době na tomto rozhodnutí nehodlá nic změnit. Doprovodné snímky pořízené z vrcholu jsou tak dnes jen raritní vzpomínkou.

Přístup

Nejbližším místem, z kterého je možné se k Bobrovci přiblížit je tedy Bobrovecké sedlo. Přístupné je také sedlo Príslop, ale odtud Bobrovec není tak dobře vidět.

Ideálním východiskem pro výlet je obec Oravice, proslulá především svým termálním koupalištěm. Je zde možnost ubytování nejrůznějšího typu, v létě zde funguje také kemp. Z Oravice se vydáte po červené značce Tichou dolinou, první dva kilometry vedou po krásně rovné asfaltové cyklostezce, což cyklisté velmi ocení, pěší již méně. Naštěstí trasa pak zahýbá vpravo do Juráňové doliny.

Cesta se stává zajímavou, vede úzkými skalními soutěskami podél Juráňového potoka, obtížné úseky se překonávají po dřevěných lávkách a chodnících. V Sedle pod Umrlou odbočuje zelená trasa původně vedoucí na Bobrovec, dostanete se však jen do sedla Príslop. Lépe je však pokračovat až do Bobrovecké doliny, odkud lze po modré dojít k Bobroveckému sedlu, z nějž můžete vrchol hory obdivovat alespoň zdola, nebo vystoupat na sousední Lúčnou (1652). Po modré Bobroveckou dolinou se pak lze vrátit zpět do Oravice.

Alternativní výstup je možné začít od chaty Zverovka, projít Látanou dolinou, a vystoupat na Lúčnou (1653 m), odkud je nejhezčí pohled na Bobrovec, i podobný výhled na rozeklané hřebeny Roháčů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: