Bezpečně nejen na alpskou túru

Bezpečně nejen na alpskou túru

Asi každý z nás někdy slyšel o plánování výletů, risk managementu nebo domácí přípravě. Otázkou je, kdo to skutečně dělá. Nevyrážíme raději do hor jen tak na blind? Chystáte se doma? Plánujete? Mějte na paměti, že nehodám se dá velmi často předcházet vhodnou přípravou.

Sezóna horských túr a výletů do hor se pomalu rozjíždí. Pojďme se mrknout na co nezapomínat, než vyrazíme. Celou přípravu si můžeme rozdělit do třech částí –⁠ místo, materiál, lidé.

MÍSTO

  • ZEMĚ | Kam se chystáte? Jak dobře znáte danou lokalitu? Máte s místem nějaké zkušenosti? Znáte jazyk dané země? Plánování túr obvykle začíná v teple domova, kde s počítačem plánujeme, kam bychom se chtěli podívat, jaké vrcholy zdolat nebo jaké hřebeny přejít. V této fázi bychom si měli projít všechny dostupné zdroje. Kromě internetu existuje celá řada cestovatelských blogů, cestopisných knih apod. Je zapotřebí samozřejmě sehnat mapové podklady a zjistit, jaké jsou obecné podmínky cestování do dané země a dopravní dostupnost na dané místo. Vhodné je například sledovat portál Ministerstva zahraničních věcí ČR. Není od věci si dopředu promyslet i finanční náročnost celé cesty.
  • TRASA | Samotnou trasu byste měli plánovat podle zkušeností a kondice skupiny, respektive jejího nejslabšího člena. Při plánování trasy si dávejte pozor nejen na délku trasy, ale také převýšení a obecně náročnost terénu (sněhové pole, suťový terén, zajištěné úseky apod.).
  • NOUZOVÉ SITUACE | Zjistěte si nouzová telefonní čísla na záchrannou a horskou službu, policii, hasiče, pojišťovnu i české zastoupení v dané zemi. Tato čísla doporučuji nejen uložit do telefonu, ale také napsat na papír a ten si uložit do lékárničky. Kartičku s nouzovými čísly by měli mít všichni členové skupiny.
  • AKTUÁLNÍ SITUACE NA MÍSTĚ | Vždy byste měli zvážit, v jakém ročním období se na trasu vydáváte. Letní a zimní trasy se mohou lišit a zároveň mohou být některá místa ještě pod sněhem. I v létě je možné narazit na sněhová pole, kde bude potřeba speciální výbava. Aktuální situaci byste si vždy měli ověřit po příjezdu na místo. Mohlo se například stát, že v minulých dnech došlo k sesuvu půdy, povodním, pádu laviny apod.
  • POČASÍ | Bez znalosti aktuální předpovědi byste se neměli vydávat na túru. Předpověď můžete zjistit buď online nebo od horské služby nebo na horské chatě od chataře. Dle počasí byste měli vždy upravit plánovanou trasu.
  • INFORMUJTE BLÍZKÉ | Když se vydáte na trasu, měli byste někoho z  blízkých informovat o svém  plánovaném itineráři. Je dobrý nápad zapisovat se do turistických knih na chatách, pokud jdete túru přes horské chaty.
I v létě můžete narazit na sněhová pole, kde bude potřeba speciální výbava.

MATERIÁL

Vybavení se bude vždy lišit podle typu túry, typu aktivity a sezóny. Vždy byste měli volit vhodné vybavení pro daný typ aktivity a ujistit se jestli: 

Umíte vybavení správně používat? Umí to všichni členové skupiny? Máte vybavení vlastní nebo si ho budete půjčovat? Plánujete s sebou vzít náhradní vybavení? 

S vybavením byste měli mít zkušenost, nebo se s ním před akcí naučit pracovat. Součástí vybavení by rozhodně měla být také vybavená lékárnička, kterou byste měli před akcí zkontrolovat, doplnit, aktualizovat. Promyslet je potřeba také oblečení, přípravu jídla a vodu. Měli byste vědět, kde a kdy bude možné doplnit zásoby, zda jsou cestou nějaké prameny atd. Co se týče oblečení, vždy s sebou mějte náhradní oblečení, které by se vám mohlo hodit v případě nehody. Počasí se může kdykoliv změnit a je potřeba být připraven na horší variantu.

LIDÉ

Základní otázky při sestavování skupiny by měly být tyto: 

Kolik členů se na túru vydává? Jaká je jejich kondice? Jaká je jejich motivace zúčastnit se dané akce? Jaké mají účastníci zkušenosti s horami či s danou aktivitou? V jaké roli jste vy vzhledem ke skupině (člen, průvodce, …)?

Přestože výlety do hor mohou být velmi romantické, doporučujeme vyrážet na túry v minimálním počtu třech osob. V případě nehody může jeden zůstat se zraněným, druhý může vyrazit pro pomoc. U členů skupiny je dobré vědět, proč se jednotlivci na akci vydávají. Bude rozdíl, pokud jde někdo na výlet jen si užít pobyt v horách a někdo další s cílem vystoupit na vrchol. V případě krizových situací budou motivace, které ovlivní rozhodování skupiny, dost rozdílné. 

Zdravotní stav a fyzická kondice s jakou vyrážejí účastníci do hor je také jednou z informací, kterou byste měli znát. Horší fyzická kondice účastníka může ovlivnit zvládnutí trasy nebo překonávání náročnějších úseků. 

Příprava túry začíná v teple domova a pokračuje v podstatě po celou dobu akce. Každý den byste měli skupinu informovat o plánu na daný den, účastníci by měli vědět, kde jsou, kam jdou, jaké je počasí a jaké úseky je na trase čekají. Vy byste měli vědět o aktuální náladě, fyzické kondici a zdravotních problémech. Vždy byste se měli rozhodovat na základě faktů, nikoli podle odhadů nebo domněnek. Někdy je lepší nápad trasu upravit a vrátit se, než se za každou cenu držet původního plánu. Často totiž vyprávění o většině nehod nebo krizových situacích začíná větou: „Přišlo nám to jako dobrý nápad.“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: