Ambrožova vyhlídka

Ambrožova vyhlídka

Vyhlídkové místo na hraně Pančavské jámy jižně od Labské boudy. Téměř kolmá skalní stěna spadá hluboko do Labského dolu.

Z vyhlídky se potěšíme pohledem do Labských jam, tj. na trojici skalnatých karů s názvem Harrachova, Pančavská a Navorská jáma, jejichž srázy jsou téměř 200 m vysoké. Krásné je také panorama východních Krkonoš. Zdejší místo nese jméno Jindřicha Ambrože (1878 – 1955), autora turistických publikací či mapy Krkonoš a průkopníka ochrany krkonošské přírody, jehož zásluhou bylo v roce 1952 vyhlášeno v Krkonoších osm rezervací – byla to první etapa před zřízením Krkonošského národního parku.

V sousedství vyhlídky přepadá říčka Pančava přes hranu Labského dolu do Pančavské jámy a vytváří náš nejvyšší, 148 m vysoký vodopád. Ten odtud uvidíme jen částečně – voda z Pančavy přepadá přes skalní hranu a mizí kdesi hluboko pod námi. V kleči na žulovém kameni na břehu Pančavy je umístěna pamětní deska prvního náčelníka Horské služby Otakara Štětky.

Přístup

Horních Míseček po žluté značce SZ směrem, modrá Vrbatově boudě, červená okolo Hančova pomníku – cca 3,5 km. Z Medvědína po červené asi 4 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: