Zřícenina Starý hrad v pohoří Malá Fatra

Zřícenina Starý hrad v pohoří Malá Fatra

I když nejsem velkým fanouškem hradů, zámku, paláců a jiných okázalých staveb, kde se má člověk procházet se zatajeným dechem, tak zřícenina „Starý hrad“ v pohoří Malá Fatra na mě díky své exponované poloze udělala velký dojem.

Starý hrad (475 m) neboli Starhrad pochází ze 13. století a byl opuštěn zhruba o 500 let později, kdy jeho „strážnou úlohu“ převzal nedaleký hrad Strečno. Od té doby víceméně chátrá. Strategická poloha na skalním útesu, na pravem břehu řeky Váh, z něj však i přes nevábivý a zchátralý vzhled dělá pastvu pro oči. Navíc je odtud krásný výhled na unikátní Domašínsky meander Váhu.

Svou polohou na západním cípu hřebene Malé Fatry přímo vybízí k přenocování, a to ať už při „startu“ ze Strečna nebo při „finišování“ se začátkem treku někde kolem obce Terchová. Je to zkrátka skvělé místo jak pro oslavu přechodu, stejně jako strategické místo pro brzký start na hřebeni.

Přístup

Nejlépe se k hradu dostanete z obce Strečno, která od něj leží západním směrem. Ze Strečna vedou dvě turistické značky. První necelé tři kilometry dlouhá varianta, vede přímo od vlaku do kopce a následně se napojuje na naučnou stezku „Varín a okolie“ s příchodem k rozcestníku „Podhradské“. Odtud je to již kousek k samotnému hradu.

Nebo od nádraží zamířit podél řeky a napojit se na druhou polovinu naučné stezky „Varín a okolie“ , která vás po třech kilometrech dovede přímo k hradu. Tyto dvě možnosti vytvářejí v podstatě šestikilometrový okruh s převýšením necelých 250 výškových metrů.

Třetí možností je přijít z hřebene Malé Fatry po nebo .

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: