Zřícenina hradu a vrchol Brada

Zřícenina hradu a vrchol Brada

Trochu zapomenutý vrcholek Brada (439 m n. m.) ztracený mezi dalšími přírodními zajímavostmi leží několik kilometrů severozápadně od Jičína a nabízí krásné výhledy na „Rumcajzův“ kraj.

Kdo vyrazí do kraje České ráje, určitě nebude tento vrcholek cíleně hledat a na mapě ho snadno přehlédne. Je to ale velká škoda. Osamocený dřevěný kříž a sochy sv. Petra a Pavla stojící na vrcholu Brada (439 m n. m.) na památku místní prusko-rakouské bitvy zaručují ničím nerušenou podívanou na klidnou stejnojmennou vesnici pod nohama i dále na jih na celé Jičínsko, nad kterým drží ochranou ruku nám všem známý Rumcajz.

Na vrcholku Brada jsou dvě sochy a křížNa vrcholku Brada jsou dvě sochy a kříž

Kdo bude v těchto místech dobře vnímat, spatří prastaré kamenné zdi zarostlé trávou, pod nimiž vede stezka nahoru za výhledy – to není obyčejná skála, ale zbytky hradu, který zde stával již v 13. století. Nedívejte se ale jenom pod nohy a okolo sebe, zadívejte se i daleko před sebe na okolní kraj a především vzrůstající kopce a viditelné přírodní a kulturní zajímavosti – neměly by vám uniknout Trosky, liberecký Ještěd, Kumburk či zmiňovaný Jičín a mnoho dalšího.

Přístup

Tento vrcholek je východním koncem jakéhosi „prachovského hřebene“, který se táhne několik kilometrů od západu od Prachovských skal. Na Bradu (439 m n. m.) lze dojít po právě ze západu z vesnice Prachov (1,5km) – lze zkombinovat i s výšlapem na Přivýšinu (464 m n. m.) po , nebo z opačné strany ze stejnojmenné vesnice Brada (ne více než 1 km), kam se dá dojet autem, také po ; ta dále pokračuje do Jičína.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: