HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Batoh EGHEN 22. Inspirovaný těžkým výstupem Riccarda Cassina

Batoh EGHEN 22. Inspirovaný těžkým výstupem Riccarda Cassina

Jak může 85 let stará cesta vedoucí na Pizzo d’Eghen inspirovat k vytvoření unikátního lezecké batohu? Přečtěte si něco o jejím prvovýstupci a o tom, jak vzniknul batoh CASSIN EGHEN 22.Pizzo d’Eghen a její severní stěna

Pizzo d’Eghen je hora, která leží nedaleko od oblasti Lecco. Její divokou a zcela vertikální severní stěnu protíná středem více než 300 metrů dlouhý komín. Na začátku září 1932, Riccardo Cassin společně se spolulezcem Giuseppe Comim vylezli jako první tuto tmavou a hrůzu nahánějící linii, která byla nazvána “Camino Cassin” a čekala na svoje první opakování až do roku 1975.

Tato celá stěna je obestřena tajemnem a má pouze několik opakování. Všichni, kteří chtějí tuto cestu vylézt vědí, že komín je skoro jedinou možností jak tuto stěnu zdolat a například kvalitní batoh, se ketrým se vejdete i do úzkého komína by se vám mohl hodit.

 

Unikátní lezecký batoh CASSIN Eghen 22.Unikátní lezecký batoh CASSIN Eghen 22.

Unikátní lezecký batoh Eghen 22 a jednoruční stahování.Unikátní lezecký batoh Eghen 22 a jednoruční stahování.

Lezecký batoh Eghen 22 a jeho vnitřní průhledná kapsa umožňuje ovládat dotykový telefon.Lezecký batoh Eghen 22 a jeho vnitřní průhledná kapsa umožňuje ovládat dotykový telefon.

 

 

Batoh CASSIN EGHEN 22

A to byla inspirace pro firmu Cassin k vývoji a vytvoření technického batohu se spoustou vychytávek a nových řešení. Důraz byl kladen na hmotnost, účelnost, ergonometrii a jednoduchost. A tak vznikl dvaadvaceti litrový technický batoh pro vícedélkové lezení na skále i v ledu.

 

Technický a lezecký batoh CASSIN Eghen 22 s upevněným materiálem.Technický a lezecký batoh CASSIN Eghen 22 s upevněným materiálem.

Technický a lezecký batoh CASSIN Eghen 22. Celkový pohled.Technický a lezecký batoh CASSIN Eghen 22. Celkový pohled.

Technický a lezecký batoh CASSIN Eghen 22. Ramenní popruhy a zádová část.Technický a lezecký batoh CASSIN Eghen 22. Ramenní popruhy a zádová část.

 

 

Co nás na tomto technickém batohu zaujalo nejvíce?

 • Objem 22 litrů by měl zvládnout pobrat vše potřebné pro jednodenní vertikální dobrodružství
 • Tuhé a odolné dno batohu zesílené materiálem Cordura®
 • Celý batoh je vyroben z PU 210D HD Ripstop Nylonu
 • Štíhlý tvar poskytuje dostatek místa pro práci s materiálem na úvazku i dostatek svobody pro vlastní lezení
 • Spona umožňuje zavřít batoh ve dvou různých pozicích a lehce tak měnit objem na základě velikosti obsahu batohu
 • Ultralehká záda i přes absenci tuhého nosného systému nabízí skvělý poměr hmotnost versus komfort
 • Vyjímatelný zádový díl (tuhá 6 mm silná pěna) je použitelný pro případ neplánovaného bivaku jako izolační podložka
 • Lano je možno zafixovat pomocí držáku na lano pod i přes víko
 • Zcela nepromokavá vnitřní kapsa ve víku s průhlednou slídou dovolují rychle zkontrolovat její obsah, nákres cesty nebo dokonce ovládat i display telefonu
 • Další vnitřní kapsa na zip
 • Vnitřní matrošové poutko pro lepší organizaci karabin uvnitř batohu
 • Odepínatelný bederák a hrudní popruh
 • Po stranách popruhové žebříčky pro fixaci dalšího materiálu
 • Poutka na cepíny
 • Zesílená oka pro nošení nebo i tahání
 • Odnímatelný držák na helmu na víku
 • Součástí batohu je i sada dvou 15 mm širokých a 1,5 metrů dlouhých popruhů se sponami pro fixaci materiálu na batoh
 • Spony jsou navrženy pro snadnou manipulaci v rukavicích
 • Možnost vložení a použití hydro vaku


Objem: 22 l
Hmotnost: 915 gramů

Představení batohu Cassin Eghen 22 na veletrhu OUTDOOR

Video z opakování cesty Camino Cassin

Pizzo d'Eghen, camino Cassin from Teo Taglia on Vimeo.

 

Kdo to byl Ricardo Cassin?

 

Riccardo Cassin. Foto: www.bergnews.comRiccardo Cassin. Foto: www.bergnews.com

 

Riccardo se narodil 2. 1. 1909 (+ 6. srpen 2009) ve městě San Vito al Tagliamento. Po smrti svého otce, se jako velmi mladý, přestěhoval do Lecca za prácí. Díky své cílevědomosti a pracovitosti se záhy stal předákem a ředitelem jedné elektroinstalační společnosti. Během tohoto působení však brzo podlehl kráse hor a začal lézt.

Okolo roku 1930 dal dohromady skupinu lezců známou jako „Pavouci z Lecca“. Začátky si odbyl na blízkých kopcích okolo Lecca.
Lezecké terény okolo města byly však pro tyto „Pavouky“ brzo vyčerpané. Proto své úsilí a zájem namířili na Dolomity. V roce 1934 vylezl s Vitalim a Pozzim novou cestu jihovýchodní stěnou na Piccolissimu ve skupině Tre Cime di Lavaredo. V roce 1935 zopakovali Comiciho cestu severozápadní stěnou Civetty (obtížnost ED /VI UIAA) a prostoupili exponovaný jihozápadní hřeben na Torre Trieste (obtížnost ED /VI UIAA). Dále pokračoval v sérii krásných a na tu dobu smělých a průlomových výstupů.

 

Linie cesty Camino Cassin.Linie cesty Camino Cassin.

Nákres cesty Camino Cassin pro případ vašeho pokusu o opakování.Nákres cesty Camino Cassin pro případ vašeho pokusu o opakování.

Nákres cesty Camino Cassin.Nákres cesty Camino Cassin.

 

Neměli bychom opomenout především prvovýstup neprostoupenou severovýchodní stěnou Pizzo Badile (3308m) v roce 1937. Za tři dny se družstvu Cassin, Ratti, Esposito, Molteni a Valsecchi se povedl dodnes lezený průstup a legendární cesta. Radost z něj však byla zkažena bohužel smrtí posledních dvou jmenovaných. Zemřeli vyčerpáním během sestupu. Riccardo Cassin tuto cestu opět přelezl při padesátém výročí prvovýstupu. V té době mu bylo 78 let!

V roce 1938 Cassin, Esposito a Tizzoni vylezli na Walkerův pilíř Grandess Jorasses. Nejkratší cestou k vrcholu Point Walker. Vznikla nekompromisní linie.

Éru výstupů přerušila druhá světová válka. Cassin bojoval na straně partyzánů proti německým okupantům. 26. dubna 1945 se Riccardo, jako velitel partyzánů, pokusí s Rattim (svým spolulezcem z předválečné doby) zastavit německé vojáky ustupující z Lecca na Svatý Mořic. Ratti je přitom zastřelen. Za své vojenské působení v partyzánském odboji (1943-45) byl vyznamenán.

Riccardo Cassin byl čestným prezidentem C.A.I. sekce Lecco a čestným členem mnoha národních lezeckých svazů (italský, americký, španělský, švýcarský). Za svou činnost byl oceněn 4 zlatými medailemi. V prosinci 1971 mu bylo uděleno Vyznamenání republiky. V roce 1976 se stal čestným občanem Lecca.

V průběhu let se také věnoval ve firmě CAMP vývoji a výrobě lezeckého vybavení. Takto od roku 1947 pomáhal vyvíjet skoby, kladiva, cepíny, karabiny a další lezecké vybavení. V roce 1997 koupila značku Cassin firma CAMP. Avšak popravdě na počátku nosil v hlavě nápady a potřeboval pro jejich realizaci dílnu. A tu mu poskytla firma CAMP. On pak ze začátku koval, brousil, piloval skoby, mačky, cepíny a další vybavení. Až později se pouze podílel na vymýšlení a nošení nápadů do nových dílen a provozů.

 

Foto z opakování cesty Camino Cassin.Foto z opakování cesty Camino Cassin.

Foto z opakování cesty Camino Cassin.Foto z opakování cesty Camino Cassin.

Foto z opakování cesty Camino Cassin.Foto z opakování cesty Camino Cassin.

Kompletní fotogalerie


01.08.2017, PR


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů