Zlatý cepín 2013: nepochopitelné, vítězové jsou všichni!

Zlatý cepín 2013: nepochopitelné, vítězové jsou všichni!

21. ročník přinesl něco, co tady ještě nebylo. Vítězi se stali všichni ze šesti nominovaných. Začíná být tohle ocenění už jen setkáním horolezců podle „hollywoodského scénáře“?

Podle odborné poroty, v jejímž čele seděl Stephen Venebles, byly výkony všech nominovaných tak dobré, že nebylo možné vybrat jen jednoho vítěze (všech šest nominovaných projektů je popsáno zde).

Loni už také nebyl jen jeden vítěz. Cenu pro nejhodnotnější výstup za rok 2011 si odnesli hned dva projekty. Slovinský výstup na K7 (Luka Strazar a Nejc Marcic) a Američané Mark Richey, Steve Swenson, Freddy Wilkinson s výstupem na Saser Kangri II. To se ještě nějak zkouslo, ale letos sklidila porota za své rozhodnutí kritiku ze stran novinářů, horolezeckých expertů i veřejnosti.

Proč?

Ozývají se názory, které výsledek zpochybňují. Jak k tomuto rozhodnutí přijde zbylých 74 projektů, které byly v širší nominaci. Nebo názor, že horolezectví prostě potřebuje své hrdiny, aby se v médiích neobjevovalo jen v souvislosti s úmrtími. Z těchto důvodů rezignoval Manu Rivaud, novinář a jeden z členů organizačního výboru Piolets d´Or. Podobné stanovisko zaujal také Claude Gardien, redaktor časopisu Vertical, který rovněž rezignoval z pozice člena organizačního výboru.

Podle některých byl tento ročník z hlediska výběru absolutního vítěze jeden z nejjednodušších. Za vítěze označuje mnoho odborníků expedici Sandyho Allana (57) a Ricka Allena (59), kteří jako první překonali desetikilometrový hřeben Mazeno na Nanga Parbat (už v článku o nominacích jsem tento projekt označoval za favorita). Podle poroty jsou si však všechny projekty rovny…

Kromě hlavní kategorie se vyhlašovala také cena za celoživotní přínos pro horolezectví. Tuto cenu dostal Kurt Diemberger.

Je otázkou, jak se na tento ročník z pohledu veřejnosti dívat. Možná mě ovlivňuje senzace chtivost v podobě vymezení toho jednoho nejlepšího výkonu, který se letos ve světě horolezectví udál. Na druhou stranu si říkám, že když dostanou cenu všichni, tak nemá smysl něco takového vůbec pořádat.

V zásadě s tímto rozhodnutím souhlasím, je to moc pěkné gesto. Pokud však vezmu v potaz, že tuhle akci sledují tisíce lidí, webů a časopisů, tak je to prostě blbost. Tohle není vyhlášení nejlepších horolezců na okresní úrovni, ale ekvivalent filmových Oskarů, a proto by měla být dodržena určitá forma. Za vaše názory budu vděčný v diskuzi.

S využitím planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: