Zimní Nanga Parbat stále panenská – poslední pokušitele odmítla lavinou

Zimní Nanga Parbat stále panenská – poslední pokušitele odmítla lavinou

Letos vrchol odolal snad nejúpornějšímu náporu ze strany horolezců. Celkově se o zimní výstup na Nanga Parbat (8125 m) pokusily čtyři expedice, které dohromady čítaly deset horolezců. Poslední polské bojovníky strhla lavina. Naštěstí z ní vyvázli živí a už jsou v nemocnici ve Skardu.

Letošní bilance vzhledem k zimním expedicím na Nanga Parbat

Simone Moro, Emilio Previtali a David Göttler dosáhli výšky 7200 metrů (Rupálská stěna), Ralf Dujmovits a Darek Załuski „pouze“ výšky 5500 metrů (Diamirská stěna). Sólový pokus Daniela Nardiho byl ukončen poté, co jen těsně unikl lavině (Diamirská stěna). Poslední na hoře zůstali Poláci ve složení Tomasz Mackiewicz, Jacek Teler, Pawel Dunaj a Michal Obrycki (Rupálská stěna). Ti však expedici také zabalili a to po lavině, která strhla poslední dva jmenované.

Michal Obrycki a Pawel Dunaj, zdroj altitudepakistan.blogspot.comMichal Obrycki a Pawel Dunaj, zdroj altitudepakistan.blogspot.com

Polámaná žebra, zlomený nos, pohmožděniny, ale živí!

Pawel Dunaj a Michal Obrycki stoupali 8. března do výškového tábora, když je ve výšce kolem 5000 metrů strhla lavina. V té se „vezli“ zhruba 500 metrů. Dvojici se po nehodě podařilo zavolat o pomoc do základního tábora. Na záchrannou akci se okamžitě vydali Tomasz Mackiewicz, Jacek Teler, dva kuchaři a tucet místních obyvatel.

Paweł Dunaj, zdroj outdoormagazyn.plPaweł Dunaj, zdroj outdoormagazyn.pl

Oba Poláky se podařilo úspěšně snést do základního tábora a později převést vrtulníkem do městečka Skardu. Ze setkání s lavinou vyvázli naštěstí „jen“ s polámanými žebry (Pawel Dunaj), zlomeným nosem a poraněnou nohou (Michal Obrycki).

Po této nehodě Poláci oficiálně ukončili své téměř čtyř měsíční snažení (Polsko opustili začátkem prosince)! Počkejme si, co v souvislosti se snažením o zimní osmičky přinese rok 2015. Jisté je to, že letos při zimním dobývání nikdo nepřišel o život, na rozdíl od posledních dvou let (K2, Broad Peak).

S využitím theadventureblog.blogspot.com, planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: