Zimní expedice na Manaslu – 2. zpráva z průběhu

Zimní expedice na Manaslu – 2. zpráva z průběhu

Jan Krabec, Milan Wlasák a Pavel Krupička netráví vánoční svátky doma, ale ve stěně osmé nejvyšší hory světa – Manaslu (8163 m).

Zpráva z 23.12.2008

Pod osmou nejvyšší horou světa se v tuto dobu nacházejí tři čeští horolezci. Milan Wlasák, Honza Krabec a Pavel Krupička. Naposledy se ozvali minulý týden, kdy se jim podařilo udělat několik vynášek do tábora C1. Jelikož jim ale hluboký sníh zabránil při prvním výstupu postavit „cé jedničku“ na správném místě, čekala je práce s jejím přesunutím. Tento proces nebyl jednoduchý. Hluboký sníh, který je schován pod propadající se ledovou krustou ohromně stěžuje průstup svahem hory. Na některých místech se horolezci boří až po pás do krystalického sněhu. Situaci komplikují i zdravotní potíže Pavla Krupičky, který se nyní pomaleji aklimatizuje a musel sestoupit do vesnice pod BC (o zhruba 1300 výškových metrů níže).

Přes to všechno se ale podařilo Milanovi a Honzovi přesunout tábor C1 i s celým depozitem na správné místo na hřebeni hory, což jim dle očekávání zabralo mnoho času. „Posledních padesát výškových metrů jsme šli přes hodinu a půl po pás zapadlí ve sněhu“, sděluje Milan Wlasák do telefonu.

Po přesunutí C1 čekalo na Milana s Honzou hledání cesty skrz seraky a trhliny do tábora C2, který je o 1000 metrů výše. Protože všechny cesty z podzimní sezóny jsou zničené a nepoužitelné stejně jako v případě cesty z BC do C1, opět se jednalo o časově i fyzicky velmi náročnou činnost. Během výstupu se dostali do výšky asi 5900 m.n.m. a určili nejjednodušší cestu skrz čerstvě vypadané séraky na další plata, po kterých snad bude možno stoupat až na skloněné sněhové plotny, vedoucí do C2. Pavel píše: „Jen doufáme, že tam nebude tolik sněhu jako ve spodních částech. Průstup tímto terénem by pak nebyl možný.“

Celý pátek 19. prosince se horolezci zabývali překonáním asi 20 m široké a 15 m hluboké trhliny se séraky. Natáhli fixní lana, aby se při dalším postupu nezdržovali s touto trhlinou. Po tomto náročném dni přišla změna počasí. Po neuvěřitelných deseti dnech s modrou oblohou se zatáhlo, teplota klesla na -18 stupňů, mraky zahalily vrchol Manaslu. Podle plánu se kluci vrátili do BC, aby se mohli minimálně dva dny regenerovat. K tomu Pavel dodává: „Dáme si dva dny odpočinku a regenerace. Jídlo, čtení knih a časopisů, ze zoufalství čteme už i reklamy. Hospodářskou krizi máme rozebranou ze všech stran, prostě odborníci na slovo vzatí.“

Pokud nenasněží a bude možné dojít zvolenou cestou výše, tak by mohli kluci oslavit Vánoce v táboře C2. To by podle slov Milana Wlasáka: „Bylo hodně dobré!

Telefonát Milana Wlasáka

Ke stažení zde.

Ze zápisků Pavla Krupičky a telefonátů Milana Wlasáka a Honzy Krabce sestavil Petr Kašpar

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: