Zimní expedice na Manaslu – 1. zpráva z průběhu

Zimní expedice na Manaslu – 1. zpráva z průběhu

5. 12. 2008 odletělo trio českých horolezců Jan Krabec, Milan Wlasák a Pavel Krupička do Nepálu, aby se jako první Češi pokusili o zimní výstup na osmitisícovku. Cílem Hannah Mountain of the Spirit Expedition je výstup na vrchol osmé nejvyšší hory na světě – Manaslu 8163 m.

Kathmandu(6. – 7. 12.2008)

Přijel třetí člen výpravy Honza Krabec, takže tým je kompletní. Je potřeba vyřídit ještě nákup posledních věcí do výbavy a vyřídit nezbytná povolení na úřadech, ale i u armády. Navíc doprava helikoptérou do blízkosti base campu je možná pouze armádním strojem.

Jelikož zimní výstupy na vysoké zde nejsou obvyklé, zajímá se o výpravu i reportér BBC, který s českými horolezci natočil rozhovor. „Všichni bychom měli tuhle publicitu raději až po výpravě, ale už to nejde zastavit“ dodává Pavel Krupička.

V neděli 7.12. 2008 se kluci setkali s Miss Elisabeth Hawley, kronikářkou himálajských expedic. „Tato noblesní dáma nás vyzpovídala a při svých 44-letých zkušenostech ze setkání s horolezeckými expedicemi se nám snažila pomoct s naplánováním dalších kroků. Je to obdivuhodná dáma.“, říká Milan Wlasák.

Den pokračoval briefingem s úředníky ministerstva, kteří výpravě přidělili styčného důstojníka, respektive důstojnici. Po tom všem bylo potřeba vše vydatně spláchnout v legendárním baru Tom a Jerry, který neodmyslitelně patří k horolezeckým výpravám, stejně jako audience u Elizabeth Hawley.

Sama Goan(8. – 9. 12.2008)

Po překonání byrokratických nástrah a odporu pilota vrtulníku se podařilo naložit náklad i pasažéry do helikoptéry, která odstartovala svůj let směrem k vesnici Sama Goan, ležící ve výšce 3500 m n.m.. Počasí letu moc nepřálo, ale v údolí k Manaslu se mraky roztrhaly a ukázalo se panorama neuvěřitelně krásných a ohromujících hřebenů. Nakonec se ukázala i nádherná Manaslu.

„Zatím se aklimatizujeme, výška zatím znát není. O 5 km výše je vrchol hory, nad výškou, kde teď jsme, je již znát každý výškový metr, natož kilometry. Padla mlha a klesla teplota, která se do teď pohybovala okolo 5-ti stupňů nad nulou“, říká Pavel Krupička.

Další den byl věnován prvnímu aklimatizačnímu výstupu směrem k base campu. „Zaskočila nás netušená okolnost – bylo nám vedro. Kraťasy jsme opravdu nebrali, takže jsme se potili až do odpoledních hodin, kdy jsem dostal úžeh a aklimatizaci jsme neslavně ukončili. Nicméně máme dobré dojmy z výšky 4200 m, které jsme dosáhli“, hlásí Milan Wlasák do satelitního telefonu.

Base Camp Manaslu 4850 m n.m. (10. – 14. 12.2008)

V odpoledních hodinách výprava dosáhla místa prázdného base campu. Celkem 500 kg vybavení a jídla vyneslo asi 20 Nepálců do výšky 4800 m.n.m. Každý nesl dvacet až třicet kilogramů zátěže v nůších nebo v sudech. Cesta jim trvala neuvěřitelné čtyři hodiny.

Trojice staví s pomocí šerpů Base camp, který tvoří tři obytné stany, kuchyně a jídelna. Tím ten den práce končí. Projevují se první potíže s výškou a značná únava. Následující tři dny byly věnovány dostavbě tábora, vybalení vybavení, zprovoznění solárního dobíjení, ale také krátkým aklimatizačním výstupům.

První vynáška a stavba C1(15. 12. 2008)

Život expedice se dosud drží plánu. Nastal čas pro samotnou práci na kopci a vybudování prvního výškového tábora C1. „Postup byl zpočátku velmi pomalý, protože jsme museli hledat cestu skrz ledovcový zlom již ve výšce cca 5200 m.n.m. a hodně jsme se tím zdrželi. Postup nad zlomem byl již bez problémů, ale bylo již pozdě, proto jsme postavili tábor v sedle pod skalním masivem, kde by tábor C1 měl být.“, sděluje Honza Krabec.

Tábor C1 by měl být cca o 250 m výše, než jej horolezci vybudovali. Důvodem byla velmi obtížná cesta nafoukaným a přemrzlým sněhem znemožňujícím normální postup. „Propadali jsme se po kolena, někdy až po pás do sněhu a tak jsme nakonec postavili C1 ve výšce 5700 m.n.m., vedle skalního masivu, kde se v sezoně C1 běžně staví. Tábor je v závětří a až budeme postupovat dál, přesuneme výš“, píše Pavel.

Po vybudování tábora se trojice rychle vrátila zpět do BC, aby se zde regenerovali a připravili na další vynášku materiálu.

Teploty se pohybují v rozmezí od -22 do -5 stupňů.

Ze zápisků Pavla Krupičky a telefonátů Milana Wlasáka a Honzy Krabce sestavil Petr Kašpar.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: