Zimní expedice na K2 skončila tragédií

Zimní expedice na K2 skončila tragédií

Zimní expedici na K2 (8611 m), jejíž počínání jsme průběžně sledovali, skončila tragédií v podobě smrti jednoho ze členů týmu. Rusové se vracejí domů!

Včera kolem poledne zemřel v základním táboře jeden z horolezců ruské expedice Vitalij Gorelik ve věku 44 let. Příčina smrti byla diagnostikována jako selhání srdce a plic.

Poté, co se ruští horolezci dostali do výšky 7200 metrů, začal mít Vitalij problémy s omrzlinami na rukou a musel sestoupit až do základního tábora, kde se mu snažil pomoci expediční medik Sergej Byčkovskij. Ten rozpoznal, že je potřeba okamžitého převozu vrtulníkem do nejbližší horské osady Skardu. To však nebylo možné kvůli přetrvávajícímu špatnému počasí, které se ani po čtyřech dnech od sestupu do tábora nezlepšilo.

Vitalij patřil mezi nejzdatnější lezce v týmu. Stačí jen vzpomenout jeho prvovýstupy na K2 západní stěnou v roce 2007 nebo severní stěnou na Pik Pobeda* v roce 2009. Druhá jmenována leží v pohoří Ťan-šan a s výškou 7439 metrů je nejsevernější sedmitisícovkou na světě.

Vrchol K2, tak zůstane i další rok v zimním spánku.

Já i celá redakce vyjadřujeme upřímnou soustrast Vitaliho rodině a blízkým.

(S využitím russianclimb.com)

*Za tento výstup byl nominován na prestižní cenu Piolet d’Or (Zlatý cepín).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: