Zima jako v Rusku …

Zima jako v Rusku …

Letošní zima se opravdu povedla. Sněhu je opravdu požehnaně a tak si příznivci lyží přišli na své. Když jsem se na lyžích potkal s jedním kamarádem narazil v jeho lyžnické výbavě na opravdu zajímavou věc …

Zkušenosti čtenářů

P. Krupka

Ruské běžecké vosky samozřejmě stále existují, dokonce i pod značkou Visti a mají docela solidní výběr, pokochejte se!
http://skisport.narod.ru/article/equipsel13.html

Joe

Dnes Swix V05 Polar, -15 – -30. Pamatuji, že jsme jej použili jednou na výletě na Vysočině, někdy koncem 80. let. Bohužel, naši trenéři měli propašované norské vybavení, takže recenzí sovětských výrobků nemohu posloužit:-(
Tyto vosky mají využití v polárních, laponských, aljašských či sibiřských podmínkách. U nás se nesetkáme s vysokou vlhkostí vzduchu při -40, sněhem padajícím při -25 nebo měsíc starými několikametrovými závějemi prachového(!) sněhu.
Při teplotách cca -7 – -9 už vůbec nedochází k roztavení horní vrtstvy sněhu třením o skluznici a tření o krystaly sněhu je tak velké, že někdy se lze odrážet i z nenamazané, pouze naparafinované lyže. Použitelné ovšem jen pro sportovní jízdu ve stopě.
Pokud se chceme sápat do kopce s batohem, stačí v praxi jako nejtvrdší zpravidla zelené Skivo/modrý Swix/cokoliv co má horní (nejteplejší) hranici -6 a níže. Tyto vosky jsou už tak tvrdé, že středoevropský kontinentální sníh na ně nebude lepit ani při těch -30.

jojo

Tak aj ja jazdim aj na takejto vybave: Drevene jasenove lyze, namazane svieckou, bambusove palice, kanady… 🙂
odporucam odskusat… :o)

husky

Jak upínáš kanady na běžky?

Joe

Jsou nejméně dvě možnosti: buď řemínkové vázání (k vidění na dřevěných lyžích dnes často používaných k dekoraci provozoven veřejného stravování nebo na dnešních sněžnicích) nebo zářez na patě a pak stačí(?) Kandahar.

Linda

Musím se připojit k onomu lyžníkovi, neboť i já vlastním tyto „skvělé historické mazby“ a musím potvrdit, že se tento olympijský vosk je velice dobrá univerzálka pro jekékoliv teploty. Je univerzální, naprosto nesmyvatelný, černý a úžasný:-)

P. Krupka

Když vidím to nadšení a skvělé hodnocení ruských vosků, třeba se najde nějaký odvážný dovozce-prodejce těchto vosků i u nás a mohly by pak být i cenou dost konkurence schopné, doufám ;-))

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: