HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Zemřela žijící legenda čínského horolezectví

Mezinárodně uznávaný čínský horolezec Yan Dongdong zemřel v důsledku pádu do trhliny v čínském pohoří Ťan-Šan.

Tragédie se stala v půlce července,  když  se Yan a další dva čínští horolezci pokoušeli o blíže nespecifikovaný vrchol v blízkosti hory Chulebos (6769 m). Byli pouze 100 metrů od prvního výškového tábora, když se Yan propadl do dvacet metrů hluboké trhliny, byl nenavázaný.

Jeden z horolezců (Zhou Peng) mu spustil lano, ale Yan byl těžce zraněný a nebyl schopný se na něj navázat. Zhou se za ním spustil, ale nepodařilo se mu jej vytáhnout. Yan kolem 11:00 podlehl svým zraněním.

Pár informací o Yanu Dongdongovi

Narodil se v roce 1984 a vystudoval univerzitu v Pekingu. Pracoval jako profesionální překladatel a přeložil do čínštiny jednu z „horolezeckých biblí“ Extrem Alpinism od Marka Twighta.

V roce 2008 vylezl severní stěnou na vrchol Mount Everestu jako člen Olympijské expedice.

Patřil mezi skupinu čínských horolezců, kteří se vymykají čínskému stylu horolezectví, které spočívá v početných expedicích na vysoké, ale technicky lehké vrcholy.

V roce 2009 vylezl s dvojicí novozélandských horolezců (Guy McKinnon a Scot Bruce Normand), pět šestitisícových vrcholů v oblasti Nyenchen Tanglha.

Jen o dva týdny později se připojil k již zmíněnému Zhou Pengovi a přelezli spolu jižní stěnu hory Siguniang (6250 m). Jednalo se o první vysokohorskou a technicky náročnou cestu, kterou čínští horolezci vylezli.

Následovaly prvovýstupy na Wuse Shan (5430 m), Dongxung (6095 m), Abi (5694 m), prvovýstup severní stěnou Reddomain (6112 m) a první zimní výstup na Noijin Kangsang (7206 m) a mnoho dalších.

Od roku 2010 ho sponzorovala značka North Face.

S využitím thebmc.co.uk

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: