HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Zemřel Patrick „Le Blond“ Edlinger

Zemřel Patrick „Le Blond“ Edlinger

Horolezecká komunita přišla o jednu z největších postav lezení osmdesátých a devadesátých let.

Je tomu šest dnů, co byl Francouz Patrick Edlinger (52 †), pro svou hřívu přezdívaný „blonďák“, nalezen mrtvý ve svém domě v Alpách (obec La Palud-sur-Verdon). Příčina smrti nebyla dosud oficiálně zveřejněna, ale objevují se zprávy, že šlo o rakovinu plic.

Co Patrick znamenal pro horolezectví?

Byl to jeden z kormidelníků světového lezení. Jinak řečeno posouval hranice možného. V dnešní době bychom ho mohli přirovnat k Alexi Honnoldovi nebo Ueli Steckovi.

Do podvědomí mnoha lezců té doby se zapsal hlavně díky svým přelezům extrémně obtížných cest. Ty byly, kromě technické obtížnosti, náročné také na psychiku, protože jednotlivé vzdálenosti v jištění byly obrovské!

Posunul také hranici cest lezených stylem on-sight, když přelezl jako první 7b (cesta „Captain rochet“ – Francie).  Poté šel ještě dál, když stejným způsobem vylezl také cestu „La Polka des Ringards“, která nese obtížnost 7c.

Jeho další zálibou byly „free sóla“ jinak řečeno lezení bez jištění. Skončil s nimi po narození jeho dnes už desetileté dcery.

Legendární dokument „Na konečcích prstů“, ve kterém leze stylem  „free sólo“ (mráz po zádech vám půjde v čase 23:30)

https://www.youtube.com/watch?v=NDcaPJXQAFE

Kromě výše zmíněných úspěchů vyhrál také mnoho lezeckých soutěží: Mezinárodní mistrovství Německa, Roccia Bardonecchia 1986, Rockmaster v italském Arcu 1989 a další.

Patrick byl i v současnosti velmi aktivní, ať šlo o lezení nebo jiné činnosti s horami spojenými. Svědčí o tom i skutečnost, že tento víkend měl uvádět horolezecký filmový festival v Grenoblu.

S využitím climbing.co.za, rockandice.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: