Zbrašovské aragonitové jeskyně – krasový poklad na hranicích Hané + VIDEO

Zbrašovské aragonitové jeskyně – krasový poklad na hranicích Hané + VIDEO

Navštívit turisticky zpřístupněnou jeskyni v ČR, to automaticky neznamená nabrat směr Brno a přilehlý Moravský kras. Zbrašovské aragonitové jeskyně se nachází nedaleko Olomouce a patří k turistickým unikátům v ČR.

O unikátnosti tohoto výtvoru přírody svědčí také rozhodnutí z roku 2003, které jeskyni uvedlo do stavu „Národní přírodní památka“. Její historie sahá až do počátku 20. století, přesněji roku 1912, kdy ji objevili dělníci místního kamenolomu. O patnáct let později už se mohla v chodbách procházet široká veřejnost.

Z více než stoleté historie však nemusíte mít obavy. Turistická trasa prošla mezi lety 2002 – 2005 generální rekonstrukcí. Vy se tak můžete bez problémů kochat neskutečnou „výzdobou“ jeskyní, ve které nechybí stalaktity, stalagmity, sintrové povlaky, „onyxové“ povlaky stěn či záclonky. Unikátem v evropském měřítku jsou pak gejzírové stalagmity.

Mezi Ostravou a Olomoucí…

Jeskyně leží téměř stejně daleko od Ostravy (cca 60 km) jako od Olomouce (cca 50 km). Z větších měst je pak nejblíže Přerov (cca 30 km) a v těsné blízkosti Teplice nad Bečvou. Zbrašovské aragonitové jeskyně spadají pod Hranický kras, stejně jako dobře známá Hranická propast.

Zbrašovské aragonitové jeskyně v číslech a údajích

– Trasa zpřístupněna veřejnosti měří 375 metrů (zabere zhruba 50 minut).

– Celková délka jeskyně je 1322 metrů.

– V nejnižších partiích jeskyní se nacházejí tzv. plynová jezírka (prostory zaplněné oxidem uhličitým o vysokých koncentracích).

– Jedná se o jediné zpřístupněné jeskyně hydrotermálního původu v ČR.

– Jsou nejteplejšími jeskyněmi v ČR (14 – 16 st.).

Užitečné informace

Vstupné

Dospělí 100,- důchodci 80,- děti 60,- Kč (za foto a video je příplatek 40 Kč)

Provozní doba jeskyní

IV, X: út-ne 9:00-16:00, V, IX: út-pá 9:00-16:00, so-ne 9:00-17:00, VI-VIII: út-ne 9:00-17:00.

Přístup

Před jeskyní se nachází parkoviště, zastávky autobusů a vlaků jsou na nádraží v nedalekých Teplicích nad Bečvou. Potom je to k jeskyním už jen 15 minut.

Nabízené služby

Prodej suvenýrů a občerstvení ve vstupní budově jeskyní, stravování najdete v lázních, ubytování v nedalekých Teplicích nad Bečvou a v Hranicích na Moravě.

Další zajímavá místa v okolí

Hranická propast jedná se o nejhlubší propast v Česku (289,5 m). Od jeskyně, respektive parkoviště, vede až k propasti naučná stezka (červená značka, cca 4 km).

Lázně v Teplicích nad Bečvou – jsou vyhlášené především léčbou  kardiovaskulárních chorob,  onkologických nemocí, nemocí z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí (cukrovka), nemocí pohybového ústrojí či nemocí nervové.

Pro další informace navštivte oficiální stránky města Teplice nad Bečvou.

Jeskyně ČR

Správa jeskyní České republiky zajišťuje ochranu, péči a provoz všech zpřístupněných jeskyní České republiky, sídlí v Průhonicích u Prahy a je státní příspěvkou organizací pod Ministerstvem životního prostředí. Mnoho dalších informací o jeskyních, otevíracích dobách a vstupném najdete na webových stránkách www.caves.cz a www.jeskynecr.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: