HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Zázračné dítě lezení Daniel Woods + VIDEO

Zázračné dítě lezení Daniel Woods + VIDEO

Dnes už by samozřejmě tohoto profesionálního lezce dítětem nikdo nenazval, protože je mu 23 let. Ale byly doby, kdy Daniel dával na frak klukům, kteří byli o několik let starší. Ne že by se na tom něco změnilo , ale přeci jen už mu není deset. Potvrdil Američan svůj potenciál?

Kdy a kde to začalo?

Daniel se narodil v malém městečku Mineral Wells ve státě Texas. Lezecké terény měl vzhledem k blízkosti státního parku doslova za rohem. Se sportem, který symbolizován lanem, začal už v pěti letech. Pokud chcete patřit mezi světovou špičku, tak to snad ani později nejde.

Díky svému obrovskému talentu a potenciálu se už v patnácti „potloukal“ na skalách celého světa, a to doslova. Daniel o sobě říká, že právě cestování a lezení mu daly možnost setkat se s mnoha lidmi a lépe tak poznat sebe sama. Lezení se pro něj stalo doslova posedlostí.

Daniel Woods

Boulderingové začátky

Na začátku své profesionální kariéry zaznamenával úspěchy hlavně v boulderingu1, když v patnácti letech vyhrál národní šampionát. Když mu bylo pouhých čtrnáct let, tak vytvořil boulderovou cestu Echale, která je hodnocena za V14 (max. V16) a to už je pořádný mazec i v dnešním světě lezení a mezi dospělými, profesionálními lezci. Od té doby vytvořil nespočet cest o obtížnosti V14 a V15.

V osmnácti letech už se v boulderingu dostal téměř na mety nejvyšší, když dokončil cesty Jade a Search of Time Loss (obě V15). Podobně jako u Adama Ondry je jeho styl založený na téměř „ocelových prstech“. V roce 2010 přelezl jeden z nejtěžších boulderů světa The Game (V16, viz video).

Sportovní cesty na sebe nenechaly dlouho čekat

Daniel však neútočí pouze na limity boulderingového lezení. Na „své konto“ si v začátcích připsal cesty jako Super Tweak (8c) nebo legendární Necessary Evil (první 8c+ v USA). Od té doby Daniel udělal několik cest za 8c+ a 9a po celém světě.

Vynikající výsledky nezůstaly bez povšimnutí. O Daniela se už v jeho mladém věku začaly zajímat přední outdoorové firmy. Dnes je jeho hlavním sponzorem firma The North Face, která ho zařadila do svého týmu skalních lezců, kam patří taková jména jako Greg Child nebo Alex Honnold.

Jelikož je Daniel stále hodně mladý lezec, tak se dá očekávat, že o jeho projektech budeme slýchat i v budoucnu. Kromě vlastních projektů bude asi stále obsazovat přední příčky na mnoha oficiálních akcích, kterých se účastní.

Podle svých slov má Daniel na lezení nejradši překonávání svých limitů, čas strávený s přáteli a cestování. Takže se jedná o aspekty, které ho můžou neustále motivovat k lepším výkonům a to nejen na boulderingové scéně.

Pokud vás zajímají další členové týmu The North Face, tak se mrkněte na jejich stránky


1 Bouldering je druh lezení provozovaný bez lana na malých skalních blocích nebo nízkých skalách několik metrů nad zemí. Název pochází z anglického slova boulder – balvan.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: