Zavřeno

Zavřeno

Kdo by neznal nejznámější a nejobdivovanější skalní útvar Českého Švýcarska a symbol celé oblasti, největší přirozenou skalní bránu na našem kontinentu, národní přírodní památku, pískovcový skalní most Pravčická brána. Víte ale …

Zkušenosti čtenářů

Aleš

A to ještě určitě nevíte, že vlastníkem je rusky hovořící občan (ale slušný).

Honza

Nevidím to poprvé, myslím, že ještě loni chtěli platit za podívání
do propasti Macocha z horního můstku. Asi už pochopili, že více užitku (peněz do kasy) přinesou spokojení turisté, kteří dobré služby doporučí (špatné ne) dalším. Samozřejmě to neznamená, že pro pohodlí (někdy bohužel rozežranost) turistů by se neměly chránit přírodní a kulturní památky. Nezaměňuji proto dobré služby například s možností parkovat metr od památky nebo lézt kamkoli. Dobrá služba v tomto případě je dobrá informace na všech výchozích bodech k cíli, na internetu, atd. Štve mě ale, zdá se rozmáhající jev, snaha profitovat na něčem, co v této krajině vytvořila příroda a na čem ten profitující nemá sebemenší podíl vlastní práce. Jsou to případy jako v tomto článku nebo například platba za koupání v přírodních jezerech soukromým osobám. Navíc, když tyto soukromé osoby jako jedinou viditelnou investici do předmětu zpoplatnění mají příruční pokladnu a vstupenky.
Pokud zmíněný majitel restaurace je zapálený ochránce přírody, který po 18:00 nepouští ani nohu, protože by mohla vyplašit vzácné živočichy začínající svůj noční život a každých získaných 45 Kč investuje do zlepšení stavu přírodní památky, tak se mu za předchozí 3 věty omlouvám a doporučuji doplnit dobré služby o lepší informace. V opačném případě si od vstupu do EU slibuji vymizení (zánik druhu) takovýchto podnikatelů.

A.Votapek, Sprava NPCS

To je bezpochyby smutna zalezitost. Postaram se, aby si Vasi zpravu precetl majitel Sokoliho hnizda. Netusim vsak, jak bude reagovat.

Petr Macháček

Dekuji. Vubec by nebylo na skodu rozpoutat na toto tema nejakou konstruktivni diskusi. A nemohl byste zde strucne pro ctenare z pozice Spravy NPCS vysvetlit majetkove pomery a vztahy: majitel Sokoliho hnizda – turisticka trasa – Pravcicka brana – Sprava NPCS – mistni samosprava? Diky

Jirka

Presne to same se mi prihodilo o neco drive-v kvetnu tohoto roku.Dominanta Ceskeho Svycarska je proste po 18:00 nepristupna.Jedine, co jsem si mohl poradne prohlednout byl retez na brance, stavebni neporadek pri rekonstrukci hotelu a zbrusu nova, misty jeste rozkopana (asi) kanalizace vedouci k hotelu.Asi vam nepopisu to zklamani, ale verim, ze s timto pristupem majitelu si ho zazijete sami.Budeme si na to muset u nas zvyknout.A na spraveni nalady bych vam mohl doporucit treba to Saske Svycarsko.Je to jen pres hranici (pokud se dostanete pres Hrensko,zrejme stale lodi),je tam krasne a retez na brance jsem tam nikde nevidel.

A.Votápek, Správa NPCS

Majitel Sokolího hnízda je zároveň majitelem přilehlého pozemku, dokonce i plošiny pod bránou (podle mých informací mu je ještě před vznikem parku r. 1999 prodaly Lesy ČR). Brána ani vyhlídky mu nepatří, ale přístup k nim vede přes jeho pozemky….tudíž má právo na ono vstupné a turniket připomínající hypermarkety… Ale aby to nevyznívalo tak drsně: Majitel nám přenechal k dispozici prostory v nejsvrchnějším patře restaurantu, kde Správa NPCS umístí expozici o Českém Švýcarsku ( v tuto chvíli se dokončuje rekonstrukce prostor a panely čekají již jen na zarámování)
Jinak ještě ke komentáři Jirky: Hraniční přechod ve Hřensku je již opět v provozu.
Saské Švýcarsko rozhodně stojí za navštívení ( a postřeh o řetězu na brance je trefný…)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: