Závod adidas Rockstars zná vítěze, Češky obsadily poslední příčky + VIDEO

Závod adidas Rockstars zná vítěze, Češky obsadily poslední příčky + VIDEO

Na přehlídce světové boulderové špičky adidas Rockstars bodovali ostřílený Kanaďan Sean McColl a vycházející hvězda amerického lezení Megan Mascarenas. Češky Karina Bílková a Nelly Kudrová skončily ve velké mezinárodní konkurenci, která se sjela poslední zářijový víkend v Německu, na posledních dvou příčkách.

Šedesátka závodníků z 23 zemí světa, 3500 fanoušků a dva dny plné špičkových bouldrových výkonů, to je adidas Rockstars v číslech. O strhující atmosféru pátého ročníku lezecké show v moderní stuttgartské Porsche Areně se postarala punkrocková skupina Orange but Green, urban dance vystoupení skupiny Fothamockaz a decibely hudby pod taktovkou DJ Chainsaw and Sungod.

Prohlédněte si další fotografie

Přehlídkou mladistvé síly bylo finálové kolo závodu žen, čtyřem ze šesti finalistek bylo méně než a jedné rovných 18 let. Mezi ženami excelovala sedmnáctiletá Američanka Megan Mascarenas, která na svém premiérovém vystoupení na adidas Rockstars přelezla ve strhujícím superfinále loňskou vítězku Japonku Akiyo Noguchi. Třetí místo si odvezla šestnáctiletá Slovinka Janja Garnbret.

„Při prvním pokusu v superfinále jsem myslela, že budu muset lézt rychle, ale pak jsem si uvědomila, že ten boulder je opravdu hodně těžký, takže spíš než o rychlost půjde o to dostat se nahoru,“ řekla mladá vítězka.

Trojnásobnému vítězi pomohl pád soupeře

Mezi muži vybojoval titul adidas Rockstars Kanaďan Sean McColl, který si po svém prvenství v roce 2012 a 2014 připsal v tomto závodě již třetí vítězství. V superfinálovém duelu proti Japonci Rei Sugimotovi dokázal udržet klidnou hlavu, a když Rei Sugimoto spadl, beze spěchu si přes technicky náročný závěr dolezl pro vítězství. I mezi muži patří třetí příčka Slovinsku, pomyslný bronz na adidas Rockstars získal Jernej Kruder.

„Myslel jsem, že oba ten skok zvládneme na první pokus a že to bude závod na rychlost, takže ten skok byl pro mě těžký. Jakmile jsem slyšel reakci davu na Reiův pád, podíval jsem se, jestli skutečně spadl. Věděl jsem, že na takovém typu bouldru je náročné někoho dohnat, takže jsem nespěchal a vršek jsem lezl pomaleji než normálně, ale nespadl jsem a to se počítá,“ popsal svůj triumf Sean McColl.

Češky odjely se zklamáním

Letošní účast dvou českých lezkyň Nelly Kudrové a Kariny Bílkové skončila pro obě už v semifinále. Ačkoli v páteční kvalifikaci vybojovaly každá jeden top, stačily jejich výkony pouze na poslední dvě příčky hodnocení. I když lezkyně před kamerou České televize vtipkovaly, že je to součástí taktiky a že hodlají v semifinále útočit „ze zadních pozic“, ani v sobotu se jim příliš nedařilo. V konkurenci světové špičky se Češky nakonec neprosadily, Nelly Kudrová skončila předposlední a Karina Bílková obsadila poslední místo.

„Sobotní semifinále byl ještě větší propadák než páteční kvalifikace. Od prvního bouldru se mi nedařilo a moje demotivace se s každým bouldrem zvětšovala. Po skončení semifinále jsem měla chuť spálit lezečky, všechno svoje vybavení i celou Porsche Arénu. Naštěstí mě tahle nálada po hodině opustila a zbytek cesty jsem poslouchala se smíchem Tomasovo (slovenský lezec Tomas Greksák) vtípky, že jsme zapomněly změnit taktiku a měly jsme se inspirovat Megan Mascarenas,“ přiblížila své pocity Karina Bílková.

Přesto byl adidas Rockstars pro obě Češky zajímavou zkušeností, kde mohly srovnat své výkony se světovým boulderovým výběrem. „Výsledky odpovídají podanému nevýkonu, při současné „formě“ si dovedu představit lepší umístění, ale maximálně o jednu, dvě příčky. Ostatní závodnice jsou holt jinde, což vím i ze závodů Světového poháru. Jinak jsem si závody moc užila – zázemí a péče, jaké se nevidí, atmosféra, vše klapalo s německou precizností,“ chválí pořadatele Nelly Kudrová.

VIDEO Superfinále muži

VIDEO Superfinále ženy

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: