Zajímavosti z veletrhu Sport Prague jaro 2005

Zajímavosti z veletrhu Sport Prague jaro 2005

Ve dnech 23.2. až 26.2.2005 proběhl v Pražském veletržním areálu v Letňanech již 28. mezinárodní veletrh sportovních potřeb a módy SPORT PRAGUE 2005 jaro. Sobotní účast veřejnosti byla i přes aktuální kvalitní sněhovou pokrývku na horách více než hojná. Redaktoři Světa outdooru se jako tradičně zaměřili na zajímavé novinky na poli outdooru, které byly na veletrhu k vidění. A zajímavosti i novinky se opravdu konaly!

Zkušenosti čtenářů

Misa

Je to pěkná hloupost – MYO XP ani Tikka XP regulaci nemají..

Jirka

Co je to Luxeon? Druh žárovky (jako Xenon atd) nebo ještě něco jiného?

M

Dalo by se říct že jde o nový typ LED diody (od firmy Luxeon), která snese mnohem větší proudové zatížení a má až 40x mětší svítivost (záleží podle druhu – dělají se 1 W,3W a 5W moduly) oproti klasické LED. Ve spojení s kvalitní optickou soustavou svítí opravdu parádně. Také má větší životnost. Výrobci čelovek sice mlží, že LED vydrží asi 100 000hod provozu, ale že poté mají jen 20% původní svítivosti nikde nenapíšou.

Borek

Teoreticky by to mohlo byť niečo medzi „větší“ a „menší“.Teda v podstate- to isté.

M

samozřejmě větší 🙂 – překlep

Petr Macháček

Moc bych se tu neoháněl hodinama a předně bych si zjistil souvislosti a vzal do úvahy realitu. Fakta: Když bys chtěl „vysvítit“ těch 100000 hodin tak bys musel svítit nonstop 24 hodin denně po dobu 11 let! Znáš někoho kdo by to takto provozoval? Já ne. Krom toho ještě po 50000 hodinách provozu má Luxeon až 70% původní svítivosti, což je víc než dost, opět nebudu přepočítávat kolik času je 50000 hodin svícení. Luxeon má lepší svítivost a taky se u něj dá dosáhnout lepších spekter světla (příjmnějších).

M

Doporučoval bych to přečíst ještě jednou – v žádném případě Luxeon nehaním, naopak říkám, že má větší výdrž než obyčejná LED- jeho svítivost klesá mnohem pomaleji (těch 20% po 100000 hodinách patřilo obyčejné LED). Zkoušl jsem to počítat podle toho jak svítím já a po 4 letech už byla svítivost celkem znatelně menší (opakuji – u obyčejné LED).
Každopádně jsem to uváděl jako příklad výhod LUXEONU…

Petr Macháček

OK 🙂 Nějak mi ta skladba vět nepadla do oka, tak jsem to špatně pochopil. Jinak s těmi LED souhlas. Běžně bílé supersvítivé LED poklesnou na 50% původní hodnoty svítivosti už po zhruba 6000 hodinách, samozřejmě jsou odchylky a vyjímky.

golestan

Ako je to s vydrzou baterii pri tom Luxeone, napr. 3xAAA.

Petr Macháček

No jak vidíš z článku, třeba na 3xAA (obvyklé napájení) to může být až 7h (údaj většiny výrobců), na menší a slabší a dle mého soudu méně vhodné 3xAAA to může být při plném výkonu třeba jen 1 hodina.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: