Zahájení splitboardové sezóny v Pyrenejích

Zahájení splitboardové sezóny v Pyrenejích

Je rozhodnuto. Letošní zimu budu žít v Pyrenejích. Sotva stačím složit dříví do sklepa,  začne sypat. Kluci jsou on-call. Zvedám telefon a věci se začínají dít. Zbytek týmu podstupuje teleport Třebíč – Barcelona. Boardbagy mají naložené k prasknutí novými hračkami. Střih. Jsme v Pyrenejích…

Po příjezdu kluci začnou vybalovat a já se nestačím divit. Jedna perlivá voda v pet-lahvi střídá druhou. Není nad domácí pálenku. To nejočekávanější je však až na samém dně boardbagu. Nová prkna. Jsou ještě krásnější, než jsem si je představoval. Nadšení s pálenkou nebere konce. Druhý den zvládneme nafotit nové přírustky do rodiny, navštívit místní bar a připravit hračky.

Následujícího dne, brzy ráno, vyrážíme vzhůru do hor. David je na splitboardu nováčkem, tak bereme jeho seznámení pěkně postupně. Vlastně se v průběhu celého výletu do Pyrenejí věnujeme seznámení se s novým vybavením, oprášení technik výstupu a sjezdu na splitboardu a v neposlední řadě i lavinové prevenci. Aby byl výčet kompletní, tak došlo i na bivakování na sněhu.

Zpočátku stoupáme po sjezdovce skiareálu Tavascan, na které leží nesouvislá vrstva sněhu. Jinými slovy je třeba dávat pozor na kameny. Asi po hodinovém nástupu necháváme areál za zády a dále již stoupáme volným terénem.

Během výstupu se údolí pod námi otevírají výhledy, ty sice nejsou dechberoucí, ale rozhlédnout se kolem je radost. Terény jsou skutečně rozmanité. Místo pro strávení zimní sezóny by určitě šlo zvolit i hůře.

Harmonii narušuje jen můj zrychlený tep a lapání po dechu. Inu začátek sezóny se vším všudy.

Na obzoru se objevuje parádní kuloár. Splitboarding. Jsme na správné cestě. Od nyní už jen v lepších.

Až na vrchol to dnes nedáme. V úvahu začíná přicházet slibný kuloár. Dochází na rozhodování. Podmínky nejsou ideální, ale když se před našimi zraky do žlabu spustí drobná španělka na lyžích, je rozhodnuto.

Čekali jste akční záběry? Tentokrát chybí. Na začátek sezóny jsem vypustil focení z hlavy a užil si těch pár oblouků na novém prkně. Několik záběrů jsme však zachytili na kameru.

Míra Kube: Splitboarding jako životní styl

Během posledních několika zimních sezón mi toto podélně rozříznuté prkno, doplněné o stoupací pásy a speciálně upravené snowboardové vázání pro potřeby výstupu na splitboardu doslova učarovalo a splitboading se stal mým životním směrem.

Míra KubeMíra Kube

Splitboarding je svoboda, vášeň a závislost. Vášeň ve všech možných podobách. Jak to nejlépe popsat? Vybavuji si ten pocit, kdy poprvé otevřu boardbag před začátkem nové sezóny. Vášeň ukrytá ve vůni vybavení, která ve mně vyvolává vzpomínky na předchozí zimy. Osahat a pečlivě zkontrolovat všechny části výbavy. Následně přichází na řadu balení na výpravu.

V mém případě se jedná o určitou formu meditace. Začíná proces rozhodování. Co přibalit, co naopak nechat doma. Vášeň pro ticho, které mě obklopuje při stoupání na pásech. Nekonečnost času na přemýšlení a meditaci, při které si je člověk neustále vědom toho, co se děje kolem. Vášeň pro vůni čaje, která se line z přenosné čajovny, kterou je třeba vynést až tam vzhůru, na vrcholky hor. Je to ten vážný pocit rozhodování před sjezdem. Vášeň a závislost na adrenalinu, který mě zaplavuje těsně před sjezdem. Pocit při sjezdu budiž nepopsatelným. Nadšení a štěstí. Důvěra a sebejistota jsou rozhodně dobré pocity. Cestování s boardbagem je důležitou součástí splitboardingu. Všechny ty letiště, vlaková nádraží a dodávky kámošů. V mém případě je nejintenzivnější prožitek při splitboardingu spojeném s bivakováním. Pocit tepla, když se člověk nasouká do spacáku a pozoruje noční oblohu. Zvuk rozepnutí zipu stanu a první výhled ven, který je vždy naplněn očekáváním. Přátelé, parťáci a piva.

Znovu přichází podzim. Všichni jsou plni očekávání a kruh se uzavírá. Splitboarding je věnováním pro všechny milovníky zimy.

Pinguin

Míru podporuje při jeho splitboardových toulkách český výrobce outdoorového vybavení Pinguin.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: