Žádný učený z lyží nespad

Žádný učený z lyží nespad

Čím prodavače může překvapit začínající skialpinista při nákupu svého prvního vybavení?

Po covidovém nárůstu nakažených skitouringem došlo samozřejmě k navýšení lyžníků nejenom na horách, ale i na prodejnách. Prodavači někdy musí zapojit fantazii a zapnout empatický mód na plný výkon při komunikaci se zákazníky. Pro zajímavost a z důvodů vzdělávacího uvedu několik příkladů a doplním správný výraz, popřípadě význam či popis několika položek vybavení na skialpy. Skialpová sezóna se blíží, prodejci a půjčovny už mají naskladněno! Vzdechy můžou pomoci vám i prodavačům.

KABELKA – OBAL NA PÁSY

Výrobci dodávají většinou pásy již předřezané na určitý typ, délku a krojení lyží. A tyto již „ready to use“ pásy můžete převážet nebo ukládat do obalu na pásy. Je v nabídce spousty technických řešení. Se stahováním, poutkem na zavěšení nebo se zipem pro snazší vložení. V každém případě doporučuji mít tento obal podepsaný, případně doplněný o parametry lyže k pásům. Proč? Při sušení na chatě předejdete záměně s jinými pytlíky.

BOBR, TULEŇ NEBO TÉŽ KOŽKA – STOUPACÍ PÁS

Opět produkt lidové tvořivosti. Jedná se o stoupací pás. Ať už syntetický, mixový, nebo přírodní. Opět doporučuji mít pásy označené lihovkou tak, abyste si ho v sušárně mezi ostatními poznali. Pásy sušte s rozvahou a nepokládejte jej na radiátory ani nevěste přes sušáky na boty. Když už budete pásy pořizovat, dokupte si rovnou i vosk na pásy. Pomůžete sobě, ale i kamarádům, když se vám na pásy začne lepit sníh.

BLÁNA – FÓLIE

Fólie, která se vkládá na lepivou stranu pásů. Vždy si přečtěte doporučení výrobce. Jsou na trhu pásy, které tuto fólii nevyžadují. Při lepení či slepování v přírodě si ji hlídejte. Ráda se ztrácí nebo lítá vzduchem.

PÍPÁK – VYHLEDÁVAČ

Nedílná součást vybavení každého skialpinisty. Nenosí se v batohu. Nedávají se do něj dobíjecí baterky. A umíme s ním zacházet. Před odchodem do divočiny provádíme „píp check“. Jo, a přes léto z něj baterky raději vyjměte. Zamrzí, když baterie vyteče do přístroje za několik tisíc.

LOPATKA TÉŽ RÝČEK – LOPATA

Další položka patřící do trojice základního lavinového vybavení. Bez ní není kompletní. Obvykle se kupuje tak, aby barevně ladila s kapotou auta. To se opravdu děje. Jinak za mě doporučuji kovový list, pevnou a teleskopickou násadu. Kdo už s lopatou někdy pracoval, ví, o čem mluvím. Jo, a lopata patří do batohu!

PRUT – SONDA

Poslední kousek do mozaiky lavinového vybavení. Lavinová sonda. Delší je lepší než kratší. Tužší než měkčí. A kvalitní aretace výhodou.

NAFUKOVACÍ BATOH – LAVINOVÝ BATOH

Nadstandardní výbava, která se stává v poslední době již standardem. Někteří skialpinisté by opravdu potřebovali batoh nafukovací, aby se jim tam vešlo všechno to vybavení. Jinak na trhu je již docela dost výrobců a několik systémů. Každý má své. V každém případě čtěte návody a s batohy se zevrubně seznamte. Už jenom fixace lyží nebo nevytažené táhlo systému může způsobit katastrofu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: