Za vznikem himálajské expedice stála 12 let stará fotografie

Za vznikem himálajské expedice stála 12 let stará fotografie

Horolezekyně a lyžařka Hilaree O’Neill je proslulá svými zajímavými projekty, které se nesou ve stylu objevování neobjeveného. Tentokrát zamířila do Indie na vrchol, o kterém jste asi nikdy neslyšeli – White Sail neboli Dharamsura (6420 m) v severní Indii.

Další členové týmu jsou Emilio Previtali, Guilia Monego a Johnny Collinson. Cílem expedice „Descending India by The North Face“ je vystoupit na zatím neslezený vrchol Dharamsura a následně ho sjet na lyžích. Expedice odstartovala už v březnu. Za nápadem vystoupit na Dharamsuru stojí 12 let stará fotografie, kterou pořídil pilot z vrtulníku.

Celý projekt vypadal moc pěkně na papíře: nechat se dovézt vrtulníkem do základního tábora ve výšce 4200 metrů, následně v této výšce setrvat kvůli aklimatizaci a potom postupovat k vrcholu. Jenže realita byla jiná

Tým se do základního tábora (4200 m), který leží v údolí Manikaran, dostal pomocí vrtulníku. Ve stejném údolí leží také jejich vytoužená hora Dharamsura.

Jenže tím vše dobré skončilo

První den se ještě podařilo vytáhnout nějaký náklad v podobě potravin a výbavy výše údolím, ale potom se počasí zkazilo a tábor byl doslova zasypán 24 hodinovou nadílkou sněhu, která byla ve výsledku více než metrová. Z přilehlých kolmých stěn padaly laviny jako na objednávku a jedna z nich se zastavila pouhých 40 – 50 metrů před táborem. Poté se počasí umoudřilo a bylo možné opět pokračovat ve stoupání.

Jak rychle expedice začala, tak rychle pro Hilaree O’Neilla také skončila

Při stoupání do sedla, které leží ve výšce 4800 metrů Hilaree poznala, že expedice pro ni skončila. Poté, co slyšela bublání ve svých plicích, bylo jasné, že má plicní edém. Následoval rychlý transport vrtulníkem, což je v tomto případě nejlepší a v podstatě jediné řešení. Snad se zbytku týmu podaří uskutečnit ambiciózní plán.

The North Face

S využitím The North Face

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: