Za sportem i odpočinkem do podkrušnohorského Mostu

Za sportem i odpočinkem do podkrušnohorského Mostu

Pozvánka do města Most v podhůří Krušných hor. Inspiruj se tipy na outdoorové aktivity a výlety za koupáním, in-liny, během a dalšími aktivitami.

Město Most, vzdálené 85 kilometrů od hlavního města Prahy, je jedno z nejdynamičtěji se rozvíjejících a měnících se měst v České republice. Největší proměnou prošel Most ve 20. století. V jeho druhé polovině totiž muselo původní královské město Most ustoupit těžbě uhlí. Na pravém břehu řeky Bíliny tak byl postaven Most nový. Z původní zástavby se dochoval například gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který však musel být kvůli postupující těžbě uhlí přesunut. Tento technologicky unikátní přesun si vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Mostecko bylo v minulém století synonymem měsíční krajiny, ta se ale díky postupujícím rekultivacím rychle proměnila doslova v zelenou oázu s parky, vinicemi, jezery a mnoha unikátními sportovními a rekreačními areály. Mezi nejvýznamnější a největší z nich patří autodrom, hipodrom, jezero Matylda nebo jezero Most, které vzniklo v místech, kde po staletí stávalo historické město Most.

Díky mnoha unikátním sportovištím a široké nabídce sportovních klubů získal Most v roce 2015 titul Evropské město sportu. A není divu. Sportují v něm nejen místní – mladí i starší, muži i ženy, zdraví i hendikepovaní, ale za in-line drahami, za vodou (jezero Matylda a brzy i jezero Most, druhé největší jezero v republice), závodními okruhy (koňským i automobilovým), běžeckými trasami, do lanového bludiště s vyhlídkovou věží míří sportovci a turisté i ze vzdálenějších koutů Česka.

Představme si jen některé z atrakcí:

FUNpark (lanové centrum s vyhlídkovou věží)

Vyhlídková věž a bludiště budou novou atrakcí mosteckého parku Šibeník v centru města. Vyhlídková věž kruhového půdorysu nabízí výhled z výšky 22 metrů nad zemí nejen na koruny stromů a na samotný lesopark Šibeník, ale také na centrum Mostu a vrchy Ressl, Širák a Hněvín. 3D bludiště je tvořeno z pochozích lávek zavěšených mezi kůly, na nichž jsou přestupové domečky. Lávky mají podobu spletitých lanových překážek a jsou umístěny ve dvou až třech patrech nad sebou. Výhodou bludiště a věže je poloha uprostřed města, snadná dostupnost a rozlehlost.

Na mosteckém Šibeníku najdou návštěvníci a sportovci i workoutové hřiště, běžecké trasy a pro ty nejmenší jsou tam dětská hřiště, letošní novinkou bude hřiště parkourové.

FUNpark bludiště, Most.
FUNpark bludiště, Most.

BENEDIKT

Původně zatopený lom sloužil dlouhé roky jako oblíbené koupaliště a v letech 2001–2002 prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Vodní plocha byla rozdělena na dvě části – větší s písčitou pláží je určena ke koupání, menší je určena rybářům. V okolí vodní plochy jsou postavena uzavřená hřiště pro míčové hry, dále hřiště pro beachvolejbal, tenisové kurty a hřiště pro hokejbal.  Kolem celého areálu vede dvoukilometrová in-line dráha.

MATYLDA

Oblíbený odpočinkový a rekreační areál s vodní plochou o rozloze téměř 40 hektarů vznikl zatopením bývalého povrchového dolu. Nádrž je rozdělena na tři části, z nichž jedna slouží ke koupání, druhá je určená k provozování vodních sportů (vodní lyžování, vodní skútry, kiting, windsurfing, wakeboarding a wakesurfing) a třetí je určena k rybolovu. Na východním břehu je písčitá pláž i travnatá plocha s venkovními bezplatnými posilovacími stroji, které jsou vhodné i pro seniory. Břeh nádrže lemuje čtyřkilometrová in-linová dráha a štěrkový okruh pro běžce.

Zatopený lom Matylda, Most. Foto Jaroslav Haušild
Zatopený lom Matylda, Most. Foto Jaroslav Haušild

HIPODROM

Areál hipodromu je součástí rekultivačního parku Velebudice. Tím je unikátní, protože naprostá většina evropských dostihových drah je vybudována na urovnaných přírodních terénech. Jako jediné závodiště v České republice má mostecký hipodrom přímou dráhu pro rovinové dostihy o délce 1 200 m. Zcela ojedinělé je také vybudování rozsáhlé tréninkové dráhy mimo dostihovou dráhu, kterou ostatní česká závodiště nemají.

Kolem závodiště je postavena i 3 370 m dlouhá in-line dráha pro veřejnost.

RESSL

Přírodní park Ressl, který patří mezi kopce Českého středohoří, je vyhledávaným místem příměstské rekreace a sportu. Nacházejí se zde značené cykloturistické okruhy určené jak začínajícím, tak náročnějším cyklistům. Parkem vedou extrémní cyklotrasy, které jsou využívány při mezinárodním závodu Extrem Bike Most. Tyto okruhy jsou hojně využívány sportovními kluby při kondiční letní přípravě.

Široká veřejnost využívá park nejen k cyklistice, ale také joggingu a v posledních letech módní chůzi s holemi.

Na Resslu je až 45 km pěšin a cestiček. Nedávnou novinkou je GreenRunner, stezka pro běh, pro chůzi s holemi i pro jízdu na kole.

Stezka GreenRunner pro běžce a cyklisty v přírodním parku Resslu v Mostě.
Stezka GreenRunner pro běžce a cyklisty v přírodním parku Resslu v Mostě.

AUTODROM

Závodní okruh byl vystavěn na místě bývalého důlního díla. Nejvýznamnějším sportovním podnikem na mosteckém autodromu je mezinárodní závod tahačů Czech Truck Prix seriálu FIA European Truck Racing Championship. Součástí areálu autodromu je dětské dopravní hřiště a polygon – centrum bezpečné jízdy.

AQUADROM

Aquadrom je moderní plavecký areál, který vznikl rozsáhlou a nákladnou rekonstrukcí původního koupaliště. Pro návštěvníky slouží různé atrakce, jako je divoká řeka, tobogány, vířivka, parní komora, sauna, dětské brouzdaliště s atrakcemi a samozřejmě plavecký bazén. Součástí areálu je také dvojice venkovních bazénů se skluzavkami a dětskými atrakcemi, víceúčelové hřiště, dále hřiště na minigolf a plážový volejbal. Na Aquadromu mají své zázemí plavecké kluby, které patří mezi špičku v České republice a jejichž plavci jsou držiteli českých rekordů v ploutvovém plavání. 

AERODROM

Letiště Most je v provozu od roku 1996 a bylo vybudováno za původní, které muselo ustoupit těžbě uhlí a které bylo založeno již v roce 1946. Aerodrom se nachází v místech Střimické výsypky. Na letišti působí Aeroklub a klub Sky Walkers, jehož výcvikem prošly stovky pilotů a parašutistů. Milovníci adrenalinových sportů si mohou objednat tandemové skoky, které provádí mostecká pobočka klubu Sky Walkers Czech Republic.

Aerodrom, Most.
Aerodrom, Most.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: