Za první českou ferátou do Tábora!

Za první českou ferátou do Tábora!

Když jsem před nedávnem napsal článek o zajištěné cestě údolím řeky Krounky, tak se ještě nejednalo o plnohodnotnou ferátu. Ta táborská už by měla splňovat všechna kritéria!

Popis cesty

Táborská feráta určitě nepatří mezi ty nejtěžší a nejobtížnější, ale jeden prim přeci jen má. Je první „oficiální ferátou“ u nás. Po táhlých bojích s úřady se stavitelům podařilo uspět a zajistili 80 metrů dlouhou cestu po hraně lomové stěny v údolí Lužnice. Použili k tomu nestandardní 24 mm hrubé ocelové lano, které kdysi sloužilo jako lanovka na Sněžce.

Další údaje:

Její obtížnost je někde mezi A a B (nejvíce E). Jedná se spíše o cvičnou cestu, kterou máte přelezenu za pár minut. Ale někdo může mít samozřejmě problém, než si na způsob, jakým jsou feráty vedeny, zvykne.

Lano je zajištěno na 30 lepených kotvách.

V trase je zabudováno také devět metrů strmých žebříků.

Převýšení trasy je cca 35 metrů.

Jak se tam dostanu a co potřebuji s sebou?

Asi už je vám jasné, že musíte do Tábora. V dnešní době navigací a internetu není problém si najít ulici „Lužnické údolí“. Na začátku ulice minete po pravé straně kemp „U Ježka“a asi za 250 metrů se už bude napravo tyčit skalní stěna. Nástup je vlevo od hrany lomové stěny, kde masív vybíhá nejblíže k silnici.

Jaký je váš názor?

5. listopadu to bude přesně rok, co byla feráta oficiálně otevřena a ze všech stran slyším spíše pozitivní ohlasy. U některých lezců však pozoruju i negativní přístup. Jaký je váš názor na táborskou ferátu?

Já si myslím, že pokud je feráta šetrně zasazena do prostředí a nezasahuje do lezeckých linií, tak proč ne? Navíc si lidé mohou nacvičit pohyb na těchto zajištěných cestách, než se vydají do Alp či Dolomit.

S využitím stochejle.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: