Za přírodními šperky Slovinska a Chorvatska

Za přírodními šperky Slovinska a Chorvatska

  Julské Alpy, přírodní památky, nádherné moře a ještě hezčí hory. To je jen něco málo z osmi skvělých tipů na zaručeně vydařené léto ve Slovinsku a Chorvatsku.

1. Prisojnikovo okno

Prisojnikovo okno najdete v Julských Alpách a rozhodně stojí za návštěvu. Chybí mu sice záclony a závěsy, ba dokonce ani s okenními tabulkami na něj nevyšla řada, zato se může pyšnit ohromujícími rozměry a jedinečným výhledem. Dorazit k němu můžete buď klasickou turistickou trasou, nebo můžete projít přímo skrze něj ferratou.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Vodopád Boca je další slovinskou perličkou. Zanícení geologové, badatelé a fotografové, zkrátka ti nezničetelní, vyběhnou až nahoru k jeho vývěru, ostatním bude stačit pronést obdivné „hmmmm“ zespoda.

3. Škocjanské jeskyně

Geomorfolog a botanik Vlastimil Pilous tvrdí o jeskyni Škocjanské jame, že je to „jeden z nejvelekolepějších výtvorů krasového fenoménu v celé Evropě“ – proto chráněný UNESCEM. Údolí Rakov Škocjan je oboustranně slepé krasové údolí, které se vyvinulo spojením a erozním přemodelováním tří úval, neboli závrtovitých depresí mimořádně velkých rozměrů. Těšit se můžete na dech beroucí propast, přírodní skalní mosty a podzemní labyrint.

4. Závratnica

Že v Chorvatsku nemůže existovat fjord? Tak to se mýlíte a pěkně vás překvapí záliv Závratnica na dalmatském pobřeží. Ten si totiž mnoho nezadá s norskými krasavci! Připravte se na azuriově modré moře, nádherné výhledy a třeba i koupání.

5. Pohoří Velebit

Při cestě Slovinskem a Chorvatskem také nezapomeňte navštívit krásné vápencové skaly pohoří Velebit! Jsou tady nádherné Dabarski Kukovi. Dalším tipem na výlet může být i celodenní túra kaňony Velká a Malá Paklenica. A nezapomeňte koukat po hnízdících supech a jeskyních Vinnetoua.

6. Zrmanjo

Azurová říčka Zrmanjo nabídne travertinové hráze a vodopády relativně málo ovlivněné člověkem. A i tady možná potkáte některé „kulisy“ z filmu o nejslavnějším indiánovi všech dob.

7. Dalmatské pobřeží

A v Chorvatsku samozřejmě nesmíte zapomenout na moře. Dalmatské pobřeží vzniklo ingresí moře do sníženin pevniny, vrásových struktur probíhajících rovnoběžně s hlavním pobřežím. Nenechte si ujít ostrov Brač – třetí největší v jadranském souostroví.

8. Řeka Krka

Na Krce vás asi trochu nakrknou všudypřítomné davy lidí, ale na druhou stranu je téměř povinnost podívat se do nejznámějšího z chorvatských národních parků. I zde se dá vykoupat pod mohutným travertinovým vodopádem a spláchnout sůl moře prozměnu vodou sladkou.

Odpočinek si můžete dopřát ve vyhlášených slovinských lázních v Bledu či Ptuji. Jednoduše pobyty vyhledáte na www.spa.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: