Za lezením na Štramberk!

Za lezením na Štramberk!

Tento víkend nás čeká možná poslední slunné počasí. Co takhle ho strávit s lanem na Štramberku? Lezeckým cílem nebude Štramberská Trúba, ale blízké vápencové stěnky. I když Trúba s lanem by byla taky zajímavá, nemyslíte?

Malé moravské město Štramberk, ležící v okrese Nový Jičín, je známe spíše zmíněnou rozhlednou Štramberská trúba a oblíbenou perníkovou cukrovinkou – Štramberské uši. Pro lezce na Moravě je však městečko známe také z jiného důvodu.

Podle místní legendy se původ cukrovinky váže k tatarskému tažení v roce 1241, kdy si nepřátelské vojsko rozložilo tábor na úpatí blízkého kopce Kotouč. Podle pověsti místní obyvatelé po noční bouři prokopali hráz rybníka a ležení vytopili. Když voda opadla, našli prý na místě vaky s nasolenýma lidskýma ušima, které Tataři utínali křesťanům a posílali svému chánovi. Údajně na památku této události se ve městě v předvečer svátku Nanebevstoupení Páně každoročně peče cukroví slazené medem a ochucené tajnou směsí koření.

Zdroj: wikipedia.cz

Na jižních svazích Bílé hory se nachází vápencové cvičné skály, které dosahují výšky kolem 20 metrů. Oblast to není nějak obrovská, ale pro „nedělní vyblbnutí“ stačí. Celkem ji tvoří pět celků: Váňův kámen, Kozí stěnka, Starý lom, Verdonek a Dallas.

Váňův kámen – je 15 metrů vysoká skála, na kterou je z jedné strany velmi snadný přístup, takže začátečníci můžou lézt „na rybu“. Najdete tady 17 cest o obtížnosti IV – VIII podle UIAA.

Kozí stěnka – Nachází se zhruba půl kilometru západně od Váňova kamene. Její výška je opět kolem 15 metrů. Je tady devět cest o obtížnosti II – VI.

Starý lom neboli Botanická zahrada – Je hlavní lezeckou oblastí na Štramberku. Jedná se o chráněnou oblast, proto je lezení časově omezeno (9 – 18 hod.). Je rozdělena na osm sektorů, ve kterých najdete zhruba 80 cest o obtížnosti III – VII.

Verdonek – Nabízí zhruba 25 cest o obtížnosti V – VIII. Vyžití najdou také boulderisté.

Dallas – Obtížnostně nejvýznamnější oblast. Tu z ní dělá především mírně převislý profil (15 m).  Počet cest je asi dvacet o obtížnostech V – X.

Na lezci můžete mrknout na kompletní seznam cest ve Starém lomu a úplné topo stáhnete tady.

Pro Ostraváky a přilehlé okolí není lezení na Štramberku žádnou novinkou, ale pokud jste měli někdy v plánu vyrazit sem z daleka a to hlavně za rozhlednou, nabízí se vám zajímavá kombinace aktivit.

Pokud vám po lezení vyhládne, doporučuji nedalekou pizzerku Piccolo a pizzu číslo jedna Usmívající se.

S využitím lezec.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: