Za bolest kloubů může námaha i chřipka. Kdy jí věnovat zvýšenou pozornost?

Za bolest kloubů může námaha i chřipka. Kdy jí věnovat zvýšenou pozornost?

Bolí vás po každém delším výšlapu kolena a přičítáte to běžnému opotřebení kloubů způso-benému věku? Může to být tím, ale bolestí kloubů se projevuje i řada nemocí různé závaž-nosti. Proto pokud bolest nepolevuje nebo se ozývá často, nepodceňujte ji a spolu s lékařem zapátrejte po její skutečné příčině.

I přirozenému opotřebení lze předcházet

Mnohá onemocnění kloubů se skutečně odvíjejí od jejich přirozeného opotřebení, ale někdy si k nim dopomůžeme také nevhodným životním stylem. Nejčastější nemocí tohoto druhu je artróza, při níž dochází v oblasti postižených kloubů k postupné ztrátě chrupavky. Projevuje se zejména na kloubech kyčelních, kolenních a drobných kloubech na rukách, ale teoreticky může postihnout jakýkoli kloub v těle. Ačkoli je nemoc do určité míry dána geneticky, výrazně se na ní podílí také nadměrná zátěž kloubů způsobená jak namáhavou profesní nebo zájmovou činností, tak i přetěžováním zapříčiněným vyšší tělesnou hmotností. Artróze lze tak do určité míry předcházet snížením váhy a přiměřenou pohybovou aktivitou. K vhodným sportům patří zejména plavání či jízda na kole, při kterých nedochází k nadměrnému přetěžování kloubů.

Tichý zabiják kostí zasahuje i klouby

Bolest kloubů může doprovázet také osteoporózu, označovanou často za tichého zabijáka kostí. Osteoporóza je způsobena řídnutím kostí v důsledku nedostatku důležitých vitaminů, minerálů a hormonů (často proto postihuje ženy po menopauze kvůli snížení hladiny estrogenu). S prevencí osteoporózy se doporučuje začít už v mládí. Kosti posiluje dostatečný příjem bílkovin (obsažených hlavně v mase, ořeších, luštěninách, mléčných výrobcích a vejcích), vápníku (nacházejícího se v mléčných výrobcích, listové zelenině a sójových produktech) a vitaminu D, jehož hlavním zdrojem je sluneční záření a v menší míře tučné ryby, mléko, vaječný žloutek a vepřové sádlo. Zejména v pozdějším věku se vyplatí podpořit příjem také vitaminovými doplňky. I při osteoporóze hraje roli vyšší tělesná hmotnost a nedostatek pohybové aktivity.

Bolest způsobuje také úraz nebo infekce

Za bolestí kloubů mohou stát i jiné příčiny. Evidentní je bolest v důsledku úrazu v místě kloubu. Už méně se však ví, že může doprovázet infekční onemocnění, a to buď na první pohled nesouvisející (například chřipku), nebo přímo infekci pohybového aparátu. K těm nejznámějším patří záněty chrupavek nebo kostí, revmatoidní artritida, dna či bursitida.

Lékaře vyhledejte určitě v případě, že s jistotou nedokážete sami určit příčinu bolesti, pokud bolest neustává nebo se objevuje často. Nejprve stačí zajít k praktickému lékaři, který vám sám stanoví vhodnou léčbu, nebo vás odkáže na jiného specialistu. Protože se obvykle jedná o problémy pohybového aparátu, doporučí vám zřejmě návštěvu ortopedie. Připravte se však na to, že zobat léky většinou stačit nebude. Léčba se obvykle neobejde bez změny životního stylu a vhodného cvičení.

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: