Z Visalají přes hory a doly

Z Visalají přes hory a doly

V první části procházíme údolím Řečice (Masarykovo údolí), ve druhém dílu našeho putování poznáme jeden z nejnavštěvovanějších hřebenů s překrásnými výhledy. Na kole opatrně sjíždíme údolím Řečice, nesjízdný úsek přes Smrkovinu objedeme pohodlně po žluté značce přes Bílý Kříž a modré do Visalají. Stejné doporučení platí pro lyžaře, oblast Gruně je pro ně lahůdkou.

Visalaje – Ježánky, rozc. 0,5 km – Těšinoky 4 km – ústí Poledňany 6 km – Poledňana 8,5 km – rozc. pod Kozlenou 10 km – Gruň, Švarná Hanka 11 km – Smrkovina 12,5 km – Ježánky, rozc. 14,5 km – Visalaje 15 km

Je tady konečná autobusu, končí tady i silnice, je zde velké parkoviště – není divu, že Visalaje* jsou vyhledávaným střediskem rekreace a turistiky. Na rozvodí Morávky a Mohelnice jsou rozsety půvabné chalupy, velké horské louky lákají i lyžaře, kteří tady nacházejí dobré zázemí. (Ubytování, stravování: horský hotel Visalaje, penzion Beskydy – 0,5 km po zelené značce.)

Z Visalají se obvykle chodí na Lysou horu nebo Bílý Kříž. My také vyrazíme se zelenou značkou k frekventovanému rozcestí Ježánky – odtud se ale pustíme po modré turistické značce do údolí Řečice (Masarykova údolí)*. Scházíme lesní cestou k meandrujícímu potoku – v této části je údolí nejromantičtější. Cesta přechází ve zpevněnou až asfaltovou komunikaci, věrně kopírující dno údolí. Přicházíme na rozcestí se silničkou, pokračujeme stále mírným klesáním na rozcestí Těšiňoky – vpravo stoupá silnička na Vyšní Mohelnici (zelená značka), vlevo k Poledňaně (žlutá značka). Potok tady spěchá v divokých kaskádách po ohlazených plochých kamenech – v létě to je skvělé místo na posedávání a polehávání u vody. Míjíme mohutný památný smrk vpravo u cesty a dospějeme na rozcestí u ústí Poledňany.

Modrá značka pokračuje podél Řečice ke vzdutí přehrady Šance. My zatočíme vlevo po zelené značce. Stoupáme po silničce údolím potoka, vlevo za potokem je přírodní rezervace Poledňana (16 ha), chránící přirozené porosty – buky se smrkem a klenem. Dorazíme na rozcestí – silnička dělá oblouk vpravo, my stále po značené cestě pokračujeme přímo, po mostě zdoláváme vedlejší hlubokou kamenitou rokli. Přicházíme k rozcestí Poledňana – vpravo beze značky vede široká komunikace k lyžařskému areálu (ubytování, občerstvení: chata Armaturka; Koliba).

My stále sledujeme zelenou značku, která stoupá svahem Těšiňočky a otevřeným terénem nás vede na rozcestí Kozlena u okraje Gruně. Vpravo je dřevěný kostel* a ubytovací zařízení, my se pustíme vlevo po silničce po žluté značce, zelená zahne doprava přes Gruň do Starých Hamrů. Provází nás nádherné panorama*** – hledíme na Zadní hory a dál na Slovensko. Míjíme známou chatu Švarná Hanka, za ní se k nám zprava připojuje modrá značka a začíná zde zelená, která nás dovede do cíle. Mírně stoupáme, obcházíme další z pěkných chalup, ze sedýlka se otvírá pohled na Lysou horu. Vstoupíme do lesa, kde naše zelená značka na rozcestí Smrkovina (turistická orientace vybavena směrovkami) uhýbá vlevo nahoru z pevné pohodlné komunikace a pouští se lesem.

Po krátkém stoupání po pěšině scházíme k pevné komunikaci a po ní vystoupáme na rozcestí ve tvaru písmene T. Zatočíme vlevo a po několika krocích uhýbáme vpravo, klesáme kamenitou cestou a po pár krocích opustíme pohodlnou cestu a úzkou pěšinou se dáme vlevo strmou strání. Pěšina je obtížně schůdná, námahu nám vynahradí občasné průhledy mezi stromy na Travný a Visalaje. Krkolomná pěšina vyústí na kamenitou lesní silničku, po ní se dáme vpravo, uhneme znovu do lesa – to už je pohodlnější bez větších výškových změn. Opět stoupneme na silničku – značka z ní odbočuje vlevo a ztrácí se v nepřehledném terénu, pohodlnější je držet se lesní komunikace, na kterou se značka stejně vrací. Po ní přicházíme k rozcestí Ježánky a dál k Visalajím.

(Doporučujeme průvodce po Beskydech ze Zelené edice.)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: