Z Pomezek až na Sněžku i v zimě

Z Pomezek až na Sněžku i v zimě

Je to česká turistická klasika, která by neměla chybět v deníčku každého správného horala! Z Pomezních boud se vydáme po hranicích až na náš nejvyšší vrcholek zasypaný sněhem!

Není půl den jako půl den

Ačkoli zimní výšlap (ať již pěšky, na sněžnicích či na běžkách) z Pomezních boud na Sněžku (1602 m n.m.) nezabere více jak lehce přes půl dne času, túra je to poctivá a zimní Krkonoše člověka vždycky řádně unaví či vyfoukají studeným poryvem větru. To ale nic nemění na faktu, že je to ideální výlet například pro ukončení lyžařské dovolené v této oblasti okolo Malé Úpy a pokud je obstojné počasí, není co řešit!

Automobil, kterým jsme pravděpodobně přijeli, zaparkujeme nedaleko informačního centra na Pomezních boudách v nejsevernější části roztáhlé vesnice Malá Úpa. Odtud budeme pokračovat po turistické značce červené barvy(!), na níž se napojíme na hranicích s Polskem, směrem k turistické chatě Jelenka, kde dokonce vyrostl v poslední době nový turistický přístřešek, což je důvod k radosti. Cesta na Jelenku přes rozcestník pod Sovím sedlem místy prudce stoupá, čas od času traverzuje vrstevnici a připravuje nás na další pasáže pod Sněžkou (1602 m n.m.).

Z chaty Jelenka máme na výběr dvě možnosti, pokračovat po zelené turistické značce, nebo po červené. Doporučuji držet se stávající (červené) barvy a pokračovat po krásném otevřeném hřebeni zvaném Obří – dovolí-li však počasí! Přímo nad Jelenkou je nejprudčí výšvih, dále je to již mírnější a podél hranic doputujeme až přímo pod vrcholový kužel Sněžky (1602 m n.m.), který z Obřího hřebene můžeme už dlouho pozorovat, jak se přibližuje. Pokud máte běžky, možná je budete muset na několika místech kvůli kamenům přenést v ruce, ale snad bude sněhu dostatek. (V případě, že využijete z Jelenky turistické stezky zelené barvy, napojíte se pod, momentálně neexistující, lanovku a žlutou turistickou cestu. Myslím, že je ale cesta červené barvy krásnější…)

Psát zde o vrcholu Sněžky (1602 m n.m.) a jeho možnostech by ode mne bylo bláznovství, množství jiných článků zde na serveru a vaše zkušenosti určitě s přehledem převyšují moje poznatky a připomínky. Takže jenom ve zkratce – usušíme se na české poštovně u poměrně dobré kávy, pošleme domů zdravici i s razítkem a vyčkáme té správné doby k sestupu nebo pobíháme venku okolo a fotíme krásné zimní výhledy – třeba i Ještěd! A v tuto dobu, kdy se přestavuje lanovka na vrchol, se konečně nahoře tísní jenom ti nejvytrvalejší a největší milovníci hor a našich milých Krkonoš! Hurá!

Zpátky stejně, ale úplně jinak

Cestu zpátky si zvolíme zdánlivě stejnou, ale „prohodíme cesty“ – pokud jsme nahoru na vrchol dorazili po červené stezce od Jelenky, zpátky můžeme využít kombinaci žluté stezky pod bývalou lanovkou a následně zelené, abychom šli jinou variantou. Od Jelenky pak nesestoupíme k Pomezním boudám po červené turistické značce, ale odbočíme vpravo po klesající lesní cestě s žlutou barvou – máme-li s sebou běžky, budeme následně slavit Vánoce – několikakilometrový sjezd po cestě vede skoro až nad Pomezní boudy, kdybych měl trochu přehánět, mohl bych říct, že se odrazíme na Jelence a zastavíme pluhem u auta. Tak horké to není, posledních pár set metrů dole k parkovišti na Pomezních boudách budeme chtě-nechtě dojít bez lehce získané rychlosti po vrstevnici. I tak cesta nabízí krásné výhledy na chaty v údolí a okolní lesy.

Užijte si tuto túru charakteru „tam a zase zpátky“, ať už na jaře, v létě, na podzim či v zimě. A budete-li mít čas, napište nám své zážitky a postřehy!

Trasa

Pomezní boudy – Soví sedlo – Jelenka – Obří hřbet – Sněžka – Nad Růžovohorským sedlem – Jelenka – Pod Jelenkou – Pomezní boudy (cca 16 km)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: