Z Ostravice na Lysou horu: Pěší výstup na královnu Beskyd

Z Ostravice na Lysou horu: Pěší výstup na královnu Beskyd

Na nejvyšší beskydský vrchol vede několik značených turistických cest, královna hor se také stala symbolem turistiky v celé oblasti (vzpomeňme jen „výplazů“ Petra Bezruče). Sluší se jistě vzdát jí hold a alespoň jednou zvolit výstupovou variantu nejobtížnější. A tak vzhůru na Lysou horu z Ostravice – čeká nás převýšení poctivých 913 m! Od přehrady Šance až na vrchol nás společně se žlutou značkou provázejí také informační tabule naučné stezky Šance – Lysá hora. Pro cyklisty ani pro lyžaře nedoporučujeme.

Ostravice, Mazák – vodní nádrž Šance 2 km – Pod Čuplem 5,5 km – Kobylanka 7,5 km – Lysá hora 9 km – Lukšinec 12 km – Butořanka 13,5 km – Ostravice 17,5 km

Vlakem, autobusem či vlastním dopravním prostředkem se pohodlně dostaneme do známé rekreační obce Ostravice*. Obec pod přehradou Šance vznikla spojením moravské Ostravice, slezských Hamrovic a osady Beskyd – dnes je co do počtu chat a rekreačních chalup největší rekreační lokalitou v Beskydech. Obec vznikla v 16. stol., v 19. stol. byly uvedeny do provozu hamry – pracovaly až do r. 1926. V r. 1858 byla založena velká pila. V okolních lesích se pálilo dřevěné uhlí. V místní části Hamrovice (na pravém břehu Ostravice) na tzv. Ďábelském ostrově je srub P. Bezruče z r. 1935 (dnes sezónně otevřené muzeum). Barokní budova fojtství pochází z r. 1789.

Autobusem (spojení je tady časté) popojedeme na zastávku Ostravice, Mazák. Právě tady se do Ostravice doslova vrhá horský potok Mazák. Řítí se místy skalnatou roklí, na svém toku vytváří i menší vodopád – v zimě zamrzá, je to pěkná „křišťálová“ ozdoba. Od ústí Mazáku se pustíme silničkou (beze značky) po pravém břehu Ostravice k hrázi údolní nádrže Šance**. Je to monumentální dílo – sypaná hráz je vysoká 63,5 m a dlouhá 342 m. Další podrobnosti se dozvíme z velké informační tabule. Tady také narazíme na žlutou značku, přicházející po koruně hráze. Značka pokračuje společně s modrou po silničce krátce údolím Řečice, po pár krocích odbočuje vlevo a stoupá lesem jihozápadním úbočím Čuplu (943 m).

NS Šance – Lysá hora (bude se rekonstruovat) je dlouhá 7,5 km, začíná na nádraží ČD Ostravice a končí na Lysé hoře. Je věnována ekologii, ochraně přírody a hospodaření v lese. Prohlídky s průvodcem stezky PR Mázacký Grúnik.
Zprvu „se ploužíme“ šikmo svahem, pak se obracíme vpravo a vyzkoušíme svoji zdatnost chůzí takřka po spádnici – je to docela zabíračka, ale pozor, přichází první odměna. Těšně pod vrcholem Čuplu se vyhoupneme (či vyplížíme) na širokou komunikaci a po ní pohodlně zatočíme vpravo. Po pár krocích se otevře skvostný výhled**, až se dech zatají – proti nám se tyčí vrchol Smrku a další zalesněné kopce, hluboko pod námi se třpytí přehradní jezero v údolí Ostravice. Můžeme si to hezky vychutnat, následující úsek je odpočinkový, víceméně mírně klesáme, před námi vykoukne i vrchol Lysé hory. Z informační tabule se dozvíme něco o přírodní rezervaci Mazácký Grúnik** – na rozloze 47 ha vlevo od nás je chráněn jedinečný lesní komplex.

Scházíme do sedla mezi Čuplem a Kobylankou, vle­vo i vpravo od nás spadají stráně strmě do údolí. Vybíráme si „zlatou střední cestu“, je to snadná orientace, žádné klesání ale pěkně vzhůru do kopce. Znovu se trošku zadýcháme při výstupu ke Kobylance (1057 m), v těchto místech se dotkneme národní přírodní rezervace Mazák** – na rozloze (93 ha) je chráněn původní jedlobukový prales. Trochu nás navnadí lesní silnička, ale nenechme se ukolébat – naše žlutě značená pěšina si to zakroutí vlevo, stoupá ještě místy dost strmě, ale to už opravdu nejsme daleko od vrcholu. A tak vysupíme konečně na tu pravou silnici, zatočíme po ní vlevo (to už se k nám přidala i červená značka), zjistíme, že se na Lysé hoře*** také lyžuje (v současnosti se o možnostech lyžování v lokalitě stále jedná) a zamíříme k některému z pohostinských zařízení – občerstvení si určitě zasloužíme.

Až se nasytíme příjemného výhledu, pustíme se po červené značce dolů. Dospějeme k rozcestí Lukšinec se zelenou a žlutou značkou, zůstáváme na červené, jdeme vlevo vcelku příjemně klesající cestou vysokým lesem. Zatočíme vpravo, přetneme širší komunikaci a kolem chalup projdeme na horskou louku. Na rozcestí Butořanka se můžeme pustit vlevo – modrá ostře klesá do údolí Mazáku. Zvolíme-li oblíbenější trasu, sledujeme stále červenou značku po kamenité cestě, která vyústí u hezkého odpočinkového místa na zpevněné komunikaci v údolí potoka Sepetný. Zbývá sestup lesem, postupně registrujeme odbočky k ubytovacím zařízením, až se silnička trochu narovná, po mostě zdolá Ostravici – a my stojíme kousek od nádraží v centru Ostravice.

Další doporučené cíle:

Hamrovice* – místní část obce Ostravice, srub Petra Bezruče s expozicí.

(Doporučujeme průvodce po Beskydech ze Zelené edice.)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: