Z Klínů na Jeřabinu – za výhledy i k vodě

Z Klínů na Jeřabinu – za výhledy i k vodě

Klíny jsou vyhlášeným lyžařským střediskem, pěkné okolí však vábí po celý rok. Následující putování nás přivede na jedno z nejkrásnějších výhledových míst i k půvabné přehradě uprostřed lesů. Dnešní obec Klíny vznikla spojením Klínů, Sedla a Rašova v r. 1876. Vlastní Klíny ovšem byly založeny již v r. 1355, původně pod názvem Hora Sv. Václava, prakticky okamžitě se ale ujalo pojmenování Göhren. Jediná významná památka, novorenensanční kostel sv. Antonína Paduánského z let 1864–70, byla zbořena v 80. letech 20. stol.

Klíny – Kostelní cesta 2,5 km – Mníšek 5 km – Jeřabina 8 km – Nad Křížatkami 11,5 km – vodní nádrž Janov 12,5 km – Klíny 14,5 km

Od velkého parkoviště a autobusové zastávky jdeme po modré turistické značce pohodlnou cestou bez větších výškových rozdílů ve svahu Mračného vrchu (852 m) až k turistickému informačnímu místu na Kostelní cestě. Odtud pokračujeme po červené turistické značce vlevo po široké asfaltové silnici, po pár krocích ji opustíme vpravo, klesáme po cestě ke Stříbrnému potoku a přes pastviny po pevné komunikaci dorazíme do Mníšku. Již v r. 1425 tady byla celnice mosteckého hradu. V příhraniční vsi je nový přechod, od Deutscheinsiedelu nás dělí jen Stříbrný potok. Na křižovatce se dáme vlevo k turistickému informačnímu místu a mírně stoupáme, teď už po žluté turistické značce (stravování: restaurace Nero ÚT, ČT, NE 11–22, ST 14–22, SO 11–23 h).

Míjíme křižovatku a přímo podél chat a domků s udržovanými zahrádkami, stále po úzké silnici pokračujeme k lesu. Následuje mírné klesání po silnici až na rozcestí. Zprava přichází zpevněná cesta, vlevo po podmáčené pěšině odbočuje žlutá značka. Pustíme se po ní až do místa, kde žlutou nahrazuje značka červená. Vlevo neznačená pěšina stoupá na vrchol Jeřabiny** (788 m), označovaný v mapách jako bývalá rozhledna. Z kamenné rozhledny na skalnatém vrcholu zbylo opravdu jen torzo – to dnes skýtá improvizovaný úkryt před nepohodou. Z vlastního vrcholu se otvírá skvostný výhled daleko do vnitrozemí, určitě stojí za to přidat si těch pár kroků do nepříliš náročného kopce.

Z Jeřabiny se vracíme a po červené značce scházíme poměrně strmě k silnici. Tu z větší míry sledujeme až k turistickému informačnímu místu Nad Křížatkami, kde se k nám připojí modrá značka. Společně s červenou a modrou scházíme pohodlně vlevo k romantické vodní nádrži Janov**. Vedle Jeřabiny to je nejkouzelnější místo na naší cestě, zastavme se na chvilku u vodní plochy uprostřed lesů. Pak se nadechneme a stoupáme bukovým lesem. Na rozcestí v kopci se od nás odpojí červená značka a my po modré nabíráme další výškové metry, nejprve podél rozpustilého horského potoka, pak lesem k silnici do Klínů.

(Doporučujeme průvodce Krušné hory – východ ze Zelené edice.)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: