Z Jablonce cyklostezkou až na vrchol tisícovky Bukovec

Z Jablonce cyklostezkou až na vrchol tisícovky Bukovec

Otestujte svoji vytrvalost v kopcích Jizerských hor.

Základní údaje

Délka: 60 km (včetně zpáteční cesty)

Terén: 6,4 km nezpevněná cesta,  zpevněná cesta 22,4 km, asfalt 31,2 km

Převýšení: cca 950 m (včetně zpáteční cesty)

Trasa

Výlet začnete u rozhledny a zároveň restaurace Petřín, která se nachází v městské části Vrkoslavice. Právě tudy totiž vede cyklostezka č. 3038, která vás bude provázet skoro polovinu cesty k vrcholu Bukovce (1005 m).

Po 14 kilometrech, na kterých vás doprovázeli osmisetmetrové vrcholky, si  v obci Karlov „přesedláte“ na trasu č. 3020 (na křižovatce v Karlově doprava). Zatím žádné velké stoupání v nohách nemáte, ale pokud jedete na vrchol jakékoliv hory, tak musíte počítat s tím, že to jednou přijde.

Asi po kilometru a půl dojedete do vesnice Josefův Důl. Hned za ní začíná dva kilometry dlouhá naučná stezka Jedlový důl. Bude však potřeba zamknout kolo, protože je přístupná pouze pěšky. Vede korytem říčky Jedlová. Dominantou stezky je vodopád Jedlové.

Někde tady bychom mohli označit začátek vytrvalého stoupání (cca 275 m). Když to stoupání skončí, ocitnete se na jakési plošině, na které kdysi byla přehrada. Její protržení si v roce 1916 vyžádalo 62 lidských životů.

Ujedete jen necelé dva kilometry (stále po stezce č. 3020) a ocitnete se u vodní nádrže Souš. Odtud se opět opřete do pedálů, protože je potřeba nastoupat dalších 150 výškových metrů. Vyjedete na další plošinu, na které se rozkládá horská osada Jizerka, z které už uvidíte vrchol Bukovce, kolem kterého vede naučná stezka Rašeliniště Jizerky a Bukovec. Jedná se o vůbec nejstarší naučnou steku v Jizerských horách (r. 1971).

Vychutnejte si výhledy do sousedního okolí Jizerských hor, Polska a za dobrého počasí také západních Krkonoš. Teď už vás čeká jen „fičák“ dolů, tak si ho užijte.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: