Z Bavorska až na vrcholky hor celého světa. Značka obuvi Hanwag slaví 100. výročí

Z Bavorska až na vrcholky hor celého světa. Značka obuvi Hanwag slaví 100. výročí

Používat kvalitní materiály, dbát na špičkové řemeslné zpracování a vyvíjet střihy, díky kterým budou boty sedět opravdu každému – to byly cíle, se kterými před sto lety, v roce 1921, pětadvacetiletý Hans Wagner otevřel svou vlastní obuvnickou dílnu. Tehdy ještě netušil, že se jeho modely v průběhu desítek let stanou jedněmi z nejpopulárnějších trekových bot na celém světě. I nyní se Hanwag drží své vize, stále vyrábí výhradně v Evropě, používá materiály té nejvyšší jakosti a každému páru věnuje maximální péči. A proto patří mezi špičky ve svém oboru.

Hans Wagner se narodil do obuvnické rodiny – jeho otec i dědeček byli ševci a obuvnickému řemeslu se posléze začali věnovat i jeho bratři. Stejně jako ostatní i on původně cestoval za prací do domovů svých zákazníků, ale protože šlo o náročný, a především zdlouhavý proces, rozhodl se pro změnu a v roce 1921 si otevřel soukromou obuvnickou dílnu, která měla výrobu bot značně urychlit. V průběhu let se mu začalo velmi dobře dařit, svou dílnu musel několikrát rozšířit a také přibral několik zaměstnanců, kteří mu s výrobou pomáhali. V roce 1936 se k Hansovi připojil i jeho synovec Sepp Wagner, a ještě ten samý rok společně navrhli první kožené šněrovací boty s hranatou špičkou na lyžování, které pak použili soutěžící na zimních olympijských hrách v Garmisch-Partenkirchenu.

Expanze do Ameriky

Roky dřiny a velké plány zničila na počátku 40. let 2. světová válka. Po jejím konci se ale dílna opět pomalu začala probouzet k životu. Nový začátek byl pro Hanse zároveň podnětem k tomu dát své firmě konečně nějaké jméno. Původně svůj podnik pojmenoval „Hawa“, v roce 1952 pak název změnil na Hanwag. V druhé půlce 50. let se poprvé podařilo značce expandovat na jiný kontinent, konkrétně do USA. Sláva bot z malé bavorské vesničky se začala rychle šířit po celé Severní Americe a každoročně se zde prodalo několik tisíc kusů.

Od 70. let se značka začala více věnovat vývoji nových modelů do různých terénů a situací. Hned v roce 1970 Hanwag představil Haute Route, první boty určené speciálně pro skialpinismus. V roce 1980 s pomocí Seppa Gschwendtnera, německého průkopníka sportovního lezení, uvedl na trh nové lehké sportovní lezecké boty. O dalších sedm let později, v roce 1987, Hanwag opět s Gschwendtnerovou pomocí vyvinul boty FLY 2000 určené pro paragliding. A v polovině 90. let byly na trh uvedeny nové pohorky Alaska GTX, které se staly natolik populárními, že se prodávají dodnes.

Značka HANWAG byla založena v bavorském městečku Vierkirchen
Značka HANWAG byla založena v bavorském městečku Vierkirchen.

Pohodlnější obutí pro všechny

Zejména v posledních deseti letech se Hanwag kromě vyrábění nových modelů intenzivně věnuje také navrhování a úpravě samotných kopyt, s jejichž pomocí pak boty vznikají. V roce 2013 bylo představeno unikátní kopyto Bunion, podle kterého se vyrábí modely pro lidi trpícími vbočenými palci neboli hallux valgus. Díky většímu prostoru v oblasti kloubu palce mají všechny prsty dostatek místa, bota netlačí ze strany na kloub a nezpůsobuje při nošení nepříjemné bolesti. Řada Bunion je velmi úspěšná a je stále pravidelně rozšiřována o nové kousky.

A jak je na tom Hanwag nyní, v roce 2021? Cíle má značka i po sto letech stejné – vyrábět kvalitní, perfektně padnoucí obuv pro každého. Má v plánu vyrobit až 400 000 nových párů bot v Maďarsku a Chorvatsku, kam v průběhu let expandovala, velká část výroby ale stále zůstává ve Vierkirchenu – v místě, kde to tehdy všechno začalo.

TIP: Tatra II Bunion GTX

Mimořádně pohodlné trekové boty s praktickými detaily, extra prostorem v oblasti prstů a lehkou, odolnou konstrukcí. Vyztužená mezipodešev pod patou tlumí otřesy a zvyšuje tak komfort při chůzi. Svršek boty je z voskované nubukové kůže, nechybí podšívka s Gore-Tex membránou a Vibram podešev, která vás podrží i v náročném kamenitém terénu. Špička i pata boty jsou chráněny obsázkou proti okopání. K dostání v dámské i pánské variantě.

Doporučená cena: 7 190 Kč

Více na www.hudy.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: