X-Alps – 1000 km přes Alpy na paraglidu i pěšky

X-Alps – 1000 km přes Alpy na paraglidu i pěšky

Ze Salzburgu do Monaka se vydá přes tři desítky závodníků, kteří se 1038 km dlouhou trasu pokusí zdolat na paraglidu nebo pěšky. Podaří se někomu zastavit fantoma předchozích ročníků Christiana Maurera?

Každé dva roky od roku 2003 se koná náročný závod Red Bull X-Alps, jehož významnými sponzory jsou i další významné outdoorové firmy z alpských zemí jako Salewa nebo Led Lenser. Závod začne v neděli 5. července v 11:30 v rakouském Salzburgu, poté závodníci musí proletět přes 10 povinných bodů a z posledního je již čeká let do cíle v Monaku. Závod skončí 48 hodin po momentu, kdy do cíle dorazí první účastník, nebo v poledne 17. července, tedy 12 dní po startu.

Po celou dobu závodníci nesou křídlo a jeho maximální využití je právě klíčem k úspěchu. Náročnost závodu tak ovlivňuje z velké části i počasí. Loni zvládl nejrychlejší účastník Christian Maurer celou trasu podobné délky za méně než 7 dní, z 2556 km, které skutečně uletěl nebo ušel, musel jít po vlastních pouze 268 km. Další závodníci dorazili již s velkým odstupem a mnohem větším počtem kilometrů v nohách. Např. v roce 2011 musel druhý v cíli Rumun Toma Coconea ze Salewa týmu uběhnout více než 1000 km.

Trasa

Start závodu je v Salzburgu, k prvnímu bodu na vrchol Gaisberhu je to 5 km a necelých 900 výškových metrů, další bodem na trase je vrchol Dachsteinu. Třetí bod je Aschau – Chiemsee v Německu, dále pokračují na vrchol Zugspitze. Následuje italský vrchol Cima Tosa v Brentě, Piz Corvatsch nad Svatým Mořicem, Matterhorn, Mt. Blanc a Annecy. Následný přelet 251 km na Peille je nejdelším úsekem letošního ročníku. Poslední úsek na plošinu u pobřeží Monaka je sladkou (nebo spíše slanou) tečkou pro nejlepší.

Na koho se těšit?

Ačkoli každý z letců jede sám za sebe, nezbytnou součástí je i další člen týmu – podpora, která zajišťuje jídlo, ubytování, technické rady, předává předpovědi počasí, pomáhá při plánování, a často i doprovází závodníka při pěších výstupech. Českou republiku bude tentokrát reprezentovat Stanislav Mayer, který v roce 2013 dělal podporu Michalu Krystovi. Tentokrát bude sám závodit a k ruce bude mít Petra Kostrhuna. Ale nebudou jedinými Čechy na startu, v Salewa týmu bude podporu Italovi Aaronu Durogatimu dělat Ondřej Procházka. Vyzvat vítěze posledních tří ročníků Christiana Maurera (a vůbec švýcarské piloty, kteří zatím vyhráli všech 6 konání závodu) se pokusí i například nejrychlejší paraglidista z posledního Dolomitenmannu Rakušan Paul Guschlbauer.

Závodit se smí pouze ve dne, od 22:30 do 5:00 mají závodníci povinný odpočinek, létat se smí až od východu slunce. Povinný odpočinek nabízí i zajímavou variantu pro taktiku, od roku 2013 má každý závodník jeden tzv. Led Lenser Nightpass. Po předchozím nahlášení ho kteroukoli noc může využít a získat náskok, případně dohnat ztrátu.

Na start s náskokem

Zajímavou novinku přináší i letošní ročník. Již ve čtvrtek 2. července se uskuteční prolog – jednodenní závod startující ve Fuschl am See s dvěma otočnými body. Divácky velmi atraktivní úvod 20 km od Salzburgu nabídne zmenšené X-Alps na cca 25 km. První 3 závodníci v cíli navíc dostanou pětiminutový náskok na startu velké závodu a především jednu bonusovou noční povolenku Led Lenser Nightpass, a to už může dát rozhodující náskok.

Celý závod budeme sledovat a v průběžné zpravodajství naleznete i na Pohora.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: