Woods a Graham lezli společně + VIDEO

Woods a Graham lezli společně + VIDEO

Američané Daniel Woods a Dave Graham patří mezi to nejlepší, co skalní lezení momentálně nabízí. Pokud to trošku přeženu, tak je mezi nimi generační rozdíl. To však vůbec nebránilo tomu, aby si tito dva velmi podobní lezci zařádili na boulderu za 8A v Coloradu.

Boulder, o kterém je řeč,spadá do pohoří Skalnatých hor, které je součástí celku Kordillery. Pokud se vám obrázky z videa níže zalíbí a měli byste snad ambice zkusit si cestu taky, musíte do jižní části Skalnatých hor – Wild Basin. Tak to byl takový geografický úvod a teď něco o Davovi, Danielovi a obtížnosti boulderu „Glass Tower“.

Generační a vývojový rozdíl…

Daniel Woods má 24 let a to znamená, že se lezení věnuje již 19 let. Lezecký svět ohromil už v útlém věku, kdy v juniorských kategoriích vyhrával téměř vše, co šlo. Brzy se začal specializovat právě na bouldering, tedy na lezení skalních cest, které se vyznačují jen několika málo kroky, ale jejich technická obtížnost bývá velmi vysoká. Sami asi tušíte, že se tak trochu jednalo o zázračné dítě lezení.

Dave Graham

Vývoj Davida Grahama (31) byl trochu jiný. K lezení se dostal až v patnácti letech. Jeho sny v té době byly stát se profesionálním hokejistou a dostat stipendium na univerzitě. Je sice pravda, že „na kontě“ nemá tolik těžkých cest a úspěchů jako jeho mladší kolega, ale patří mezi živoucí legendy lezení. To hlavně díky svému osobitému stylu, kterým se zařadil mezi nejvýraznější osobnosti své generace.

Oba tito Američané jsou pod křídly firmy Petzl. Vývojový rozdíl můžete vidět i v tom, kdy do „Petzl týmu“ vstoupili. Zatímco Daniel se stal členem již ve svých 13 letech (2002), David se připojil až v roce 2008, kdy mu bylo 27. To, že oba tito prvotřídní lezci přijali pozvání do týmu Petzl, svědčí o kvalitě této značky, jejíž produkty do Česka dováží a značku Petzl zastupuje společnost Vertical Trade a můžete si je prohlédnout na stránkách Vertical.cz.

8A+ je obdivuhodné,ale…

Boulder „Glass Tower“ je hodnocen za 8A+, což je v boulderingovém světě čtvrté nejvyšší ohodnocení. Pravdou však je, že Dave už má za sebou přelez za 8C+, „The Story of TwoWorlds“ (nejvyšší možná obtížnost) a Daniel na tom není o mnoho hůř s nejvyšší dosaženou obtížností 8C,a to hned čtyřikrát („The Game“, „La Force Tranquille“, „Hypnotized Minds“, „Terremer“).Ve sportovním lezení dosáhli oba na obtížnost 9a+.

Druhý a třetí přelez „Glass Tower“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: