Wielicki vyložil karty na stůl

Wielicki vyložil karty na stůl

Složení týmu pro polskou zimní expedici na Broad Peak (8047 m) bylo konečně zveřejněno. Finální sestava byla oznámena na tiskové konferenci ve Varšavě.

Nedávno jsme vás informovali o tom, že se Poláci pokusí o zatím v zimě neslezený osmitisícový vrchol Broad Peak, který se nachází v Pákistánu. Patří mezi tři osmitisícovky, které stále čekají na své „zimní prvovýstupce“ (dále K2 a Nanga Parbat – obě Pákistán).

Složení týmu a pár informací o jednotlivcích

V olympijském centru ve Varšavě byla 21. 12. zveřejněna tato jména:

Krzysztof Wielicki (62 let, vedoucí expedice) – Je jednou z žijících legend himalájského horolezectví. Jako pátý člověk na světě dokončil projekt „Koruna Himaláje“. To znamená, že vylezl na všech 14 osmitisícovek. Na tři z nich navíc v zimě (Mount Everest, Kančendženga a Lhotse). Momentálně asi není povolanějšího člověka, který by měl být vedoucím zimní himalájské expedice. Na Broad Peak se mu navíc povedlo vystoupit na vrchol ze základního tábora a zpět za rekordních 22 hodin.

Maciej Berbeka (58 let) – Momentálně pracuje pro horskou službu v Tatrách. Vystoupil na čtyři osmitisícové vrcholy (Annapurna, Manáslu, Čo Oju, Mount Everest).

Adam Bielecki (29 let) – Loni se díky němu a jeho parťákovi (Janusz Golab) vrátilo polské horolezectví na himalájskou zimní scénu, když jako první vystoupili v zimě na osmitisícovku Gasherbrum I (8068 m). Jednalo se o 11. osmitisícovku vylezenou v zimě. V roce 2000 jako nejmladší člověk (v 17 letech) v historii vystoupil alpským stylem na Chan Tengri a letos v létě stanul na K2.

Tomasz Kowalski (27 let) – V roce 2010 se mu podařil 100 kilometrový traverz v masívu Mount McKinley. O rok později vystoupil na čtyři sedmitisícové vrcholy bývalého Sovětského svazu.

S tímto Polákem jsem se setkal v základním táboře Korženěvské právě v roce 2011 a už tehdy říkal, že by se rád dostal do polského zimního týmu. Líčil nám, že konkurence je obrovská. V tom roce se pokoušel o Sněžného leoparda, což znamená vylézt na všech pět sedmitisícových vrcholů bývalého SSSR. Chtěl útočit na rekord Denisa Urubka, který to stihl za 42 dní. Nakonec si nechal vrchol Pik Pobedy, což podle mne nebylo dvakrát rozumné, protože tou dobou (konec srpna) už tam musí být ukrutná zima.

Nestihl to, ale nutno dodat, že Urubko se přesouval mezi základními tábory vrtulníkem. Tenhle kluk celé dobrodružství podnikl se značně omezenějším rozpočtem a cestoval sám. Držím mu palce, protože to byl velký sympaťák!

Artur Maɫek (33 let) – Má za sebou zimní výstup na Alpamayo (5947 m) a letos v létě se na Lhotse dostal nad výšku 8000 metrů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: