Vzhůru do stopy do Bavorska: vyzkoušejte běžky kousek za hranicemi

Vzhůru do stopy do Bavorska: vyzkoušejte běžky kousek za hranicemi

Nebaví vás již jezdit do mnohdy přeplněných Jizerek? A tratě na Šumavě vám zas nepřipadají ideálně připravené a hladké? Vyzkoušejte běžkování v Německu. Představím vám několik oblastí, které se nacházejí nedaleko Železné Rudy a mám je osobně vyzkoušené.

1. Bodenmais Bretterschachten

Největší a nejnavštěvovanější běžkařská oblast v celém okolí. Nečekejte, že zde budete sami. Ani zadarmo to tady rozhodně není. Přesto je tato oblast skvělá, hlavně pro ty z vás, co si rádi dají do těla na nádherně upravených tratích.

Bretterschachten se nachází v Bavorském lese jen 15 km jihozápadně od Železné Rudy, nedaleko městečka Bodenmais. Díky své vysoké nadmořské výšce v rozmezí 1100–1300 m si v tomto areálu zaběžkujete mnohdy již od listopadu a sezóna zde nezřídka trvá až do dubna. Pokud tedy téměř nikde jinde není sníh, pojeďte sem. Trasy jsou barevně označeny, jednotlivé okruhy na sebe navazují. Značení je německy precizní, takže se rozhodně neztratíte. Celkem se udává 110 km tratí na skating a současně na klasiku.

Z lesů až na horské pláně

Vydáte-li se sem o víkendu za krásného počasí, přijeďte raději brzy. Tím spíš, když je hlavní sezóna. Za parkoviště zaplatíte 6 eur a za dospělou osobu ještě k tomu 2,30 eur (dítě je za polovinu). Když si to spočítáte, levné to tady zrovna není. Za tento poplatek jsou ale nabízeny odpovídající služby. Vyhřívané šatny, záchody, místnost s kopytem na voskování lyží, stůl a lavice na případnou svačinu. Pokud jste však ubytováni někde v okolí a obdržíte „Gästekarte“ (slevovou kartičku pro hosty), můžete jet z mnoha míst zadarmo skibusem.

Je čas vyrazit na trať. Okruhy začínají nejprve mírným stoupáním, pak se dělí. Čím jste dál od základny a parkoviště, tím krásnější výhledy vás čekají a tím méně lidí samozřejmě potkáte. Lesnatý terén se mění na horské pláně, v dálce se tyčí nezaměnitelný Velký Javor (Großer Arber, 1456 m). Ideálním místem na oběd je chata Schutzhaus Kleiner Arber (1300 m), z níž je to zpátky k parkovišti už téměř stále z kopce. Za krásného počasí se přímo vybízí využít některý z altánků či laviček umístěných podél tratí na piknik.

Jste-li nadšenci, tuto oblast nemůžete vynechat, pokud ujedete jen 5 či 10 km, mrkněte raději na další tipy.

2. Lohberg-Scheiben

Nepříliš známá oblast, která leží „ve stínu“ Velkého Javoru a Bretterschachtenu. Málo lidí, levné, maličký areál, ale moc pěkné okolí a výhledy. A velmi vhodné pro rodiny s dětmi.

Lohberg-Scheiben se nachází pouhých 12 km od Železné Rudy. I zde se běžkuje hodně vysoko (1050–1200 m), ale sezóna zde netrvá tak dlouho, protože se nevyplatí tratě koncem jara udržovat. Jednotlivé okruhy jsou barevně vyznačeny, jsou na klasiku i na skating. Ztratit se zde není možné, okruhy jsou pouze tři – jeden středně obtížný 7km, jednoduchý 2km a jeden kopcovitý a náročný 5km.

Parkoviště je prostorné, nebývá plné ani o těch nejkrásnějších víkendech. Zaplatíte 3 eura za parkování a můžete běžkovat. Zázemí je skromnější, ale perfektní. V dřevěné chatě na parkovišti se nachází příjemně vytopená místnost se stoly a lavicemi vybízejícími k obědu, hned vedle se můžete převléknout v malé šatně a o několik kroků dál je suchý záchod.

Pohodová stopa pro rodiny

Tratě jsou zpravidla každý den upravovány, mnohdy jsou úplně prázdné, takže ideální pro rodinný výlet. Nikomu se nebudete plést, když potáhnete sportovní vozík s dítětem nebo budete své děti učit běžkovat. Kdo máte větší ambice, okruh si můžete dát několikrát, sedmikilometrové kolečko lze zvládnout i za půl hodinky, takže svých 20 nebo 30 km máte za chvilku ujetých. A když už se vám nebo dětem nechce běžkovat? Po obědě z vlastních zásob a po odpočinku v zahřáté místnosti můžete vyrazit na přírodní, ale upravovanou bobovací/sáňkařskou dráhu. Trať je dlouhá okolo 500 m a také bývá pravidelně rolbována.

Oblast ideální pro rodinky, rekreační, ale i sportovní běžkaře, kterým nevadí, že si okruhy zajedou vícekrát.

Lohberg - plánek + sáňkařská dráha
Lohberg – plánek + sáňkařská dráha

3. Zwiesel

Několik menších oblastí v těsné blízkosti města Zwiesel. Různorodost tratí, tvrdý a pravidelně upravovaný sníh, bez zázemí, ale zadarmo. Okolo Zwieselu se nachází hned tři běžkařské oblasti. Ze Železné Rudy je i to nejvzdálenější východisko tratí maximálně 20 km. Mezi jednotlivými oblastmi jezdí skibus, se slevovou kartičkou pro hosty je opět zadarmo. Celkem je zde upravováno 65 km tratí, samozřejmostí jsou široké cesty pro skating i pro klasiku. Značení je přehledné, vždy víte, kam odbočit a kolik kilometrů již máte za sebou (a také před sebou).

Císařské kolečko pro náročné

Zaparkujete zadarmo na jednom ze třech parkovišť. A vzhůru do stopy! Pokud si chcete užívat sluníčka, vyrazte na 4 km dlouhou pohodovou Bärnzeller Loipe, chcete-li vyrazit přímo z města, zaparkujte na okraji města Zwiesel. Město však leží ve výšce necelých 600 m, takže než si sem naplánujete výlet, raději si ověřte množství sněhu. Nejjistější, co se týče sněhu, je výše položená oblast Rabenstein. 750–900 m sice není vysoko, ale spíše severní svahy zde nechávají sníh zmrzlý a tudíž i krásně rychlý. Delší, 14km okruh tzv. Kaisersteig (Císařská stezka) má značné převýšení, rozhodně nic pro začátečníky ani pro děti.

Zajímavá oblast, ale kvůli absenci zázemí a záchodů či šaten zde rozhodně nikdy nebude přeplněno. Pro jednodenní výlet určitě, ale každý víkend bych sem nejela.

Nedaleko našich hranic se nachází spousta dalších zajímavých oblastí. Ať už se necháte inspirovat těmito tipy nebo ne, určitě vám doporučuji zkusit nové, vám ještě neznámé oblasti. Z běžkování se tak nestane rutina a můžete se těšit na objevování nových okruhů.

na běžkách v Bretterschachtenu
na běžkách v Bretterschachtenu

Zkušenosti čtenářů

Marina

když je sníh, je super běžkování na okruzích v Silberhutte – https://www.slz-silberhuette.org/ + v okolí je několik dalších malých okruhů

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: