Vývojář revolučních jistítek: Bezpečnost uživatelů je vždy na prvním místě

Vývojář revolučních jistítek: Bezpečnost uživatelů je vždy na prvním místě

Zajímá vás, jak vznikala moderní lezecká jistítka Click Up a Alpine Up, která lano sama zastaví i pokud by jistič zaváhal? A co dalšího firma Climbing Technology chystá? Tak to jsou dobré důvody, proč si přečíst rozhovor se Stefanem Codazzim, který se na vývoji jistítek podílel.

Pohora.cz: Co dělá firmu Climbing Technology specifickým? Čím se odlišují od ostatních firem, které vyrábějí v podstatě to samé?

Stefano Codazzi: Hlavním rozdílem je, že všechno vybavení, které vyrábíme, je komplentně vyrobeno v Itálii. A také, že každý vyrobený kus je testován.

Climbing Technology je součástí společnosti Aludesign. Co dalšího významného nebo zajímavého Aludesign dělá?

Hlavní náplní společnosti Aludesign S.p.A je kromě produkce značky Climbing Technology výroba pro mnoho sportovních značek a společností zabývajících se bezpečností práce. Především se zaměřujeme na zpracování a výrobu bezpečnostních a jistících pomůcek.

Kdy začal Aludesign vyrábět lezecké vybavení a proč? Je majitelem některý známý lezec?

Začali jsme zhruba před 25 lety právě z důvodu vášně k lezení našeho majitele, který stále leze.

Proč vždy zkoušíte vyvinout svůj výrobek svou vlastní a neprošlapanou cestou? Kolik lidí vůbec pracuje ve vašem vývojovém oddělení?

Snažíme se především o absolutní bezpečnost, proto je vývoj nutný. Pracuje v něm 8 lidí.

Jak toto souvisí s rozhodnutím vyrábět vše v Evropě? Je opravdu každý kousek vyroben v Itálii?

Na prvním místě máme kvalitu a snažíme se o perfektní služby zákazníkům. Takže každý kus vybavení je opravdu vyroben v Itálii.

Jak dlouho jste pracovali na vývoji revolučních jistítek Click Up a později Alpine Up.

Vymyslet, vyrobit a otestovat Click Up nám trvalo 8 let, Alpine Up další 3.

Testovali a používají vaše jistítka někteří profesionální lezci? Jsou nějaké zkušenosti s využitím těchto jistítek například při lezení big wallů nebo ve velehorách, kde velmi záleží i na hmotnosti každého kusu vybavení?

V našem testovacím týmu je spousta profesionálních lezců a horských vůdců, i všichni, kteří pracují na vývoji, jsou zároveň lezci i inženýři.

Jaké jsou zkušenosti s použitím Alpine Up v těžkých klimatických podmínkách? Na první pohled bych řekl, že sníh nebo led můžou teoreticky vést k obtížnému použití.

Žádné jistící zařízení není v zimních podmínkách perfektní, každopádně bezpečnost při použití Alpine Up je plně zajištěna.

Alpine Up i Click Up oba mají několik plastových součástí. Máte nějakou zkušenost ohledně jejich životnosti?

Životnost plastových částí je běžně 10-15 let, navíc u našich jistítek nejsou plasty klíčovou součástí, která drží lano. Všechny tyto součásti jsou kovové.

A poslední má otázka, co dalšího nového a revolučního máme od CT očekávat příště?

Máme spoustu zajímavých námětů, ale hlavním cílem je prodávat, co je bezpečné.

Děkuji za rozhovor!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: