Vysoký Tok – neznačená cesta

Vysoký Tok – neznačená cesta

Těžko říct, zdali se na Vysokém Toku nedaleko Karlovy Vsi jižně od Roztok odehrávalo tetřeví tokání, či je název pozůstatek na něco jiného. Ale rozhodně je to prima místo na výlet. Moc lidí tam totiž „neleze“.

Klídek

Ostře červený zadeček pavouka se čtyřmi tečkami může pro někoho s opravdu velmi slabým zrakem evokovat berušku. Při bližším pohledu by následoval šok. Stepník černonohý vypadá jedovatě, je velmi vzácným obyvatelem zdejšího ekosystému, který  není považován za „ohrožený rozvojem turistického ruchu“. Číst se to dá i tak, že je tam prostě klid. Možná i proto, že územím nevede turistická značka, ale kterou přesto stojí za to navštívit. Zdejší přírodní rezervace zabírá rozlohu 8,8 ha, tedy nic extra velkého. To je informace pro ty, kdož mají panickou hrůzu ze vstupu do rezervací. Vysoký Tok se dá více méně bez problémů obejít.

Pleše

Pokud se na Vysoký Tok vydáte, neopomeňte navštívit pleše. Tento poněkud „lysý“ výraz evokující bezvlasý lebeční prostor má skutečně s „plešatostí“ něco společného. Jedná se totiž o izolované otevřené plochy obklopené lesem. Pokud budeme brát les jako „porost“, tak pleše jsou skutečně „plešaté“. To ale neznamená, že jsou horší. Z hlediska přírodovědného, možná právě naopak. Arachnologové i malakologové (tedy „pavoukomilci“ a „měkkýšomilci“) mi dají bezesporu za pravdu. Velká pleš a Malá pleš se svými obnaženými plochami blýskají kousek na západ od Velkého  toku. Skalní výchozy Pleší (ke skále s hradem Týřov se vrátíme v samostatném povídání) stojí za obdivování. Ani k Pleším nevedou značky, ale ze strany od Berounky se dá dojít ke Kouřimecké hájovně. Od ní obě Pleše obcházejí cesty vedoucí do Karlovy Vsi. Takže bloudit netřeba.

Plodné stromy

„V lokalitě je několik desítek mohutných jeřábů břeků /Sorbus torminalis/ registrovaných jako stromy uznané pro sběr roubů a osiva,“ udávají zdroje z české ochrany přírody, což může být dalším důvodem pro návštěvu. Ačkoli krásným, mohutných a starých stromů máme v republice tisíce, ne každý má certifikát na to, být kvalitním „otcem“. Nabízí se paralela s certifikovaným býčkem.

Což takhle dát si hru na celodenní bloudění po pravém břehu Berounky? Objevování zákoutí jen podle GPS, šplhání do kopců a obdivování skalnatých výchozů. Ne pokaždé musí být výlet pevně naplánován. Dovolte si trochu toho dobrodružství a romantiky. Zdejší krajina je totiž pestrá, pěkná a v jistém slova smyslu odpovídá české hymně. Zemský ráj to napohled. Ovšem nejdřív mrkněte na předpověď počasí. V případě deště by se vám zmnožilo dobrodružství a rozpustila romantika.

Tip na kešku

GC2XV42 Pivovar Matuška
Pít pořád stejná piva se dřív nebo později začne zajídat. Vlastně „zapíjet“. Proč neochutnat nějakou novotu? Tahle keška vás k ní zavede.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: