Vysoká aneb zakázané ovoce Vysokých Tater

Vysoká aneb zakázané ovoce Vysokých Tater

Nejznámějšími vrcholy Vysokých Tater je trio „Gerlach“, Kriváň a „Lomničák“. Já myslím, že ze dvou důvodů: nadmořská výška a dominantní vzhled. Minimálně v těchto „disciplínách“ se jim podle mne může rovnat také Vysoká.

2547 metrů měřící Vysoká je nápadná svým pyramidovým vzhledem, který ve mně budil dojem přítomnosti alpských velikánů. Vrchol leží na hlavním hřebenu Vysokých Tater, což znamená, že ho rozděluje státní hranice.

Jelikož se jedná o pyramidu, obklopují ji čtyři doliny. Jsou to Žabí (Z), Dračí (J), Rumanová (V) a z Polska Česká dolina (S). Vysoká je často označována za vůbec nejkrásnější horu Tater.

Výstupová cesta

Výstup začíná od Štrbského směrem k Popradskému plesu. Z toho jdeme dál po červené jakoby na Ostrvu. Po chvíli přejdeme dřevěný most a následně po levé ruce narazíme na značku se zákazem vstupu. Právě tímto směrem vede výstupová trasa na Vysokou.

V tomto momentě je třeba zmínit, že oficiálně se na Vysokou může jen s průvodcem. Jaký na to máte názor a jaké bude vaše rozhodnutí, nechávám na vás.

Od výše zmíněné značky se cesta klikatí Zlomiskovou dolinou a to podél potoka, který vytéká z Ledového plesa. Před prvním skalním masívem, který mineme po levé straně (Zlomisková veža), se dáme doleva.

Stezka je částečně viditelná, i když se v kamenné suti ztrácí. Někdy v orientaci pomůžou mužíci a někdy skutečnost, že už je Vysoká vidět. Celou dobu se tlačíme do Dračího sedla, ze kterého začíná závěrečná a technicky nejnáročnější část výstupu centrálním žlabem až k vrcholu.

Dejte si pozor na orientaci, protože je tady několik žlábků. Pokud jste nejistí, nebo jsou kameny vlhké, není na škodu se navázat a jistit.

Další trasy jsou přes chatu pod Rysy, přes Těžký štít nebo pilířem na JV vrchol.

Prvovýstup

První doložený výstup byl uskutečněn v roce 1874 Móricem Dechym, Martinem Spitzkopfem a Jánem Rumanem.

Zajímavosti

Vysoká má dva stejně vysoké vrcholy.

Její severní a východní stěny jsou velkou výzvou pro mnoho horolezců, protože dosahují výšky 500, respektive 450 metrů.

Kdysi vedla až k Ledovému plesu turistická značka.

Vrcholový kříž byl umístěn v roce 1955 Oldřichem Bublíkem a Miroslavem Jílkem na památku jejich kamaráda, horolezce Václava Raifa, který na Vysoké zahynul.

První zimní výstup byl uskutečněn v roce 1904 čtveřicí  ve složení Harry Berceli, Károly Jordán, Johann Franz a Paul Spitzkopf.

Vysoká je 15. nejvyšší vrchol Slovenska.

Výstup na vrchol za pět minut tma

Na Vysokou jsem se dostal letos na podzim (2012), když jsme se s kamarádem Martinem rozhodli, že podnikneme poslední lezecký výpad do Vysokých Tater.

Původně jsme vůbec neměli v plánu jít na Vysokou, ale po lezení na Dračím hřebenu nám zbylo ještě trochu času před západem slunce. Proto jsme se rozhodli zbylý čas využít výstupem na vrchol přes výše popsanou trasu z Dračího sedla. Cestou jsme potkali ještě pár turistů s průvodci, kteří se vraceli z vrcholu. To nám zaručovalo, že vrchol bude jenom náš a vychutnáme si z něj nádherné výhledy a západ slunce.

Sestupovali jsme už za tmy, ale zase o pár výhledů bohatší. Po cestě jsme ještě vyzvedli lezecký materiál, který jsme si schovali pod balvanem a za hodinu už jsme si užívali večeři u Ledového plesa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: