Výšlapy a běhy do kopce. Jak po nich regenerovat?

Výšlapy a běhy do kopce. Jak po nich regenerovat?

Čerstvý vzduch a čistá energie. Túry jsou ideální outdoorovou aktivitou hlavně v tom, jak kombinují fyzickou námahu s krásami přírody. Ať už se vydáte na výšlap do vrcholků hor, nebo si kopec rovnou vyběhnete, po výkonu musíte myslet na správnou regeneraci. Nejenže pomáhá tělu zotavit se, ale také zajistí, abyste byli připraveni na další dobrodružství.

Během výšlapu či výběhu ztrácí tělo nejen vodu, ale také elektrolyty, které jsou nezbytné pro správnou funkci svalů a nervů. Po návratu z túry je proto obzvlášť důležité vypít dostatečné množství vody. Ideálně v kombinaci s nápoji obsahujícími elektrolyty jako kokosová voda. Sodík, draslík, hořčík, vápník a další elektrolyty ovšem najdete i v ovoci či zelenině. Chcete něco vhodného zakousnout hned po výkonu a nehodí se vám s sebou tahat čerstvé suroviny, které by se mohly v kapse poškodit? Nabízejí se balené bio tyčinky Lifebar, především pak pomerančová nebo banánová. Elektrolyty hrají klíčovou roli při prevenci křečí a udržování rovnováhy tekutin v těle. Zaručeně je dodají také ořechy, zkuste třeba ty pekanové nebo mandle.

Po túře je důležité doplnit také glykogenové zásoby ve svalech. Vhodné jsou pokrmy obsahující kombinaci sacharidů a bílkovin – například celozrnné pečivo s tvarohem, smoothie z ovoce a jogurtu nebo proteinové tyčinky. Sacharidy pomáhají rychle obnovit energii, zatímco proteiny jsou nezbytné pro opravu a růst svalové tkáně. Potraviny bohaté na zdravé tuky, mezi které patří avokádo nebo hořká čokoláda, můžou pomoct při snižování zánětů a podpořit celkovou regeneraci. Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí mimo jiné v lněných a chia semínkách, mají protizánětlivé účinky a přispívají k rychlejšímu zotavení.

Zdravá strava i horká koupel

V rámci regenerace bychom nikdy neměli zanedbat strečink, který pomůže uvolnit svaly a zlepšit cirkulaci krve. Zaměřte se na protahování hlavních svalových skupin, které se při běhu či chůze nejvíce zatěžovaly. Protažení pomáhá svalům uvolnit se a snižuje riziko budoucích zranění. Lehká aktivita po náročném výkonů může pomoct při odstranění kyseliny mléčné ze svalů a podpořit rychlejší regeneraci. Třeba i krátká procházka zlepšuje cirkulaci krve, což urychluje doplnění kyslíku a živin do svalů. Dobrým a praktickým zdrojem energie v takové situaci můžou být třeba rozinky bez přidaného cukru a konzervantů.

Po výkonu myslete na správnou regeneraci, vhodné potraviny vám k regenerci výrazně pomohou
Po výkonu myslete na správnou regeneraci, vhodné potraviny vám k regenerci výrazně pomohou

Nezapomínejte ani na kvalitní odpočinek a dostatek spánku po fyzické námaze. V noci byste měli naspat ideálně 7-9 hodin, během kterých tělo opravuje svalová vlákna a doplňuje energii. Pokud můžete, investujte čas i do jiných relaxačních aktivit. Například do jógy a meditace, která snižuje stres a zlepšuje celkovou pohodu. Prospěšná může být dokonce i horká koupel – prokrvuje a prohřívá celé tělo včetně svalů. Jen ve vaně namísto brambůrků a vína mlsejte něco zdravějšího. Co takhle černé olivy, které jsou bohaté na vlákniny, železo a jód?

Pokud chcete jít ještě o krok dál, vsaďte na masáž, která uvolní napjaté svaly a zlepší průtok krve. Pomůže navíc i kloubům, které bychom při regeneraci neměli opomenout. Vhodné pro ně jsou potraviny s vyšším obsahem nejen vápníku, ale i vitamínů D a K. Kromě mléčných výrobků jde o různé druhy oříšků, luštěniny a listovou zeleninu. Správná regenerace po běhu nebo výšlapu do kopce je stejně důležitá jako samotný výkon. Zaslouží si proto vaši pozornost a péči.

Lifefood

Česká firma Lifefood je průkopníkem, leadrem a inovátorem v oblasti RAW FOOD (živé stravy) v České republice i v zahraničí. Od roku 2006 vyrábí prvotřídní produkty v té nejvyšší BIO kvalitě, které posilují zdraví, vitalitu a radost ze života. Navíc skvěle chutnají. Vyzkoušej je i ty! Kompletní nabídku najdeš na www.lifefood.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: