Vyražte na Dračí ferratu k sousedům do Rakouska

Vyražte na Dračí ferratu k sousedům do Rakouska

Pokud bych měl vystihnout tuhle „zajištěnou cestu“, tak mě napadají slova jako dostupnost, obtížnost B/C, parádní koupání, ocelová lávka nad propastí a letecké výhledy.

Via Ferrata co by kamenem dohodil!

Je to k ní sotva pár hodin jízdy od našich jižních hranic. Její rozeklaná hradba se zvedá nad klidnou hladinou Mondsee, jednoho z věhlasných jezer rakouské Solné komory, a skalní okno pod jejím vrcholem prý prorazil sám čert, když letěl na pomoc nepoctivé hospodyni. Drachenwand, Dračí stěna, vápencový tesák, po jehož východní hraně byla v roce 2008 vybudována jedna z nejkrásnějších zajištěných cest celé oblasti – Drachenwand Klettersteig.

Příjezd a přístup je rychlý a snadný. Mondsee je jedním z nejbližších jezer Solné komory a skoro až na jeho břeh nás dovede dálnice A1 z Lince. V městečku Mondsee (exit 265)  sjedeme na silnici č. 154 ve směru na St.Gilgen a za vesnicí St. Lorenz si pohlídáme odbočku k hostinci Gasthof Drachenwand. Zaparkovat můžeme hned u restaurace. Přímo nad našimi hlavami se lákavě  tyčí šedavá stěna s okénkem Drachenloch pod vrcholovým ostřím. Jištěná cesta začíná necelou půlhodinku chůze odtud.

Pojďme se podívat nahoru

Strašidelného názvu „Dračí“ se nejspíš nikdo nezalekne, českého milovníka horské romantiky však může zaskočit vysoký počet kolegů se stejným cílem. Drachenwand Klettersteig je opravdu velmi atraktivní a vyhledávaný a zejména o víkendu se může parkoviště i přilehlá louka už brzy po ránu zaplnit dlouhou řadou aut.

Ferata (pomístně samozřejmě „klettersteig“) začíná soustavou kolmých žebříků. Pak se proplétá po členitém hřebínku, až vyústí do vzdušných stěnových úseků s parádními výhledy na jezero i okolní štíty Solné komory. Asi ve dvou třetinách se trasa rozdvojuje. Nalevo můžeme pokračovat v trojkovém skalním lezení, pravá varianta nás dovede na asi nejproslulejší atrakci Dračí stěny – visutou lanovou lávku levitující nad hlubokou propastí. Nad ní se cesty opět spojí a následuje závěrečný bonbónek v podobě exponovaného traverzu po kolíkách. Výhled od vrcholového kříže je pak doslova letecký.

Drachenwand Klettersteig zdaleka není celodenní túra. Na výstup s převýšením 400 m budeme potřebovat 2 – 3 h času. Docela zdlouhavý je pak sestup. Štrachání po lesní pěšině proložené několika žebříky zabere asi 1,5 h. Nejtěžší úseky feraty jsou obtížnosti Cvětšina však B. Celá Dračí stěna je pověstná lámavostí skály, takže i vzhledem k vysoké návštěvnosti je helma určitě nezbytnou součástí vybavení. Názorný nákres trasy najdeme na stránkách drachenwand-klettersteig.at, případně na ceduli na parkovišti.

Zážitky z lezení v prosluněných stěnách můžeme spláchnout žejdlíkem místního moku v hostinci Gasthof Drachenwand, ale ještě krásnější odměnou je koupel ve velmi osvěživé vodě jezera Mondsee. Na jeho břehu se dá také snadno přespat v kempu Nussbaumer (asi 1 km od hostince, nussbaumer-mondsee.at)

Další možnosti v oblasti:

Solná komora je dnes už jednou z klasických feratových oblastí. Její blízkost našim hranicím přímo vybízí k víkendovému výletu. Možností je spousta, za všechny jmenujme alespoň tyto:

Traunstein (1691 m) – dominantní štít nad jezerem Traunsee u města Gmunden s dvěma chatami na vrcholu. Skvělý vyhlídkový bod, k němuž stoupají 3 zajištěné cesty obtížnosti A-B (Hernler Steig, Naturfreundesteig a Mairalmsteig). Atraktivním klettersteigem je Traunsee-Klettersteig obtížnosti D, který odbočuje z horní části cesty Hernler Steig.

Postalmklamm Klettersteig – feratová prolézačka obtížnosti D ve stejnojmenné soutěsce. Nástup od ch. Simonhütte u Stroblu. V blízké stěně Gamsleckenwand byla nedávno vybudována ferata extrémní obtížnosti F.

Seewand Klettersteig – obtížnost D+, vede stěnou dachsteinského masivu nad městečkem Hallstatt

Za dobrodružstvím na zajištěných cestách se dá vydat i do dalších zemí Evropy. Velký výběr zajímavých zájezdů na via ferraty do Itálie, Švýcarska, Slovinska i Rakouska nabízí cestovní kancelář Kudrna.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: