Výprava do Nepálu, ale cepín nahradil kajak + VIDEO

Výprava do Nepálu, ale cepín nahradil kajak + VIDEO

Když se řekne Nepál, většina z nás si představí ty nejvyšší vrcholy na světě. Jenže kajakář Jakub „Kajman“ Šedivý v něm viděl ještě něco navíc. A sice možnost pokusit se o 540 kilometrů dlouhý prvosjezd řeky Langu Khola, která protéká samotným srdcem Himálaje.

Expedice s příhodným názvem Langu Khola se uskutečnila v loňském roce (18. 10. – 22. 11.) a jejím cílem nebylo nic menšího než sjet tok stejnojmenné řeky. Aby se mezinárodní pětičlenná expedice, ve složení Jakub Šedivý, Raphael Thiebaut, Stephane Pion (oba FRA), Francesco Salvato (ITA) a legenda Ron Fischer (SUI), k řece vůbec dostala, musela putovat devět dní mezi himálajskými velikány.

Jakub Šedivý

Na tomto 100 kilometrů dlouhém treku, který obnášel překonání tří sedel nad 5000 metrů, jim pomáhalo devět šerpů, kteří nesli dohromady skoro 250 kilogramů. Rozhodně se nedá říct, že by šlo o vycházku. Vždyť někteří členové výpravy začali trpět vysokohorskou nemocí. Startovní bod (hranice tání) byl ve výšce 5500 metrů a to už je solidní výška.

Jakub „Kajman“ Šedivý, který má na svém kontě mnoho prvosjezdů, mimo jiné také v Norsku nebo Patagonii, vsadil při expedici Langu Khola 2012 na vlněné oblečení norské značky Devold: „Během expedice Langu Khola jsem se rozhodl plně spoléhat na produkty Devold z merino vlny. Vybavení Devold splňovalo všechny náročné požadavky na funkčnost a nízkou váhu“. Kromě oblečení Devold používal Jakub také výrobky značek Bergans, Jetboil, Real Turmat a Growes cup.

Obtížný nebyl pouze trek

Jelikož kajaky vážily 50 kilogramů (včetně své váhy – cca 20 kg) bylo jejich ovládání velmi náročné. Na ovladatelnosti jim nepřidávaly ani peřeje ohodnocené za WW 5 (hodnocení za WW 6 už je na hranici sjízdnosti). Takto obtížná voda byla povětšinu sjezdu. Důvod této obtížnosti můžeme hledat především v soutěskách, které řece dodávaly na síle a rychlosti. Řeka tak byla téměř 90% času hluboko zařezaná ve skalní rokli.

Na obtížném treku

I proto se všichni zúčastnění shodli, že se jednalo o tu nejnebezpečnější expedici, které se kdy účastnili. O dramatické okamžiky, kdy šlo o zdraví, nebyla nouze.

Sjezd nakonec uskutečnili za 19 dní. Denní harmonogram byl po všechny dny téměř stejný. Minimálně 6 hodin jízdy, večeře a studená noc s teplotami pod bodem mrazu (až – 20°C. O náročnosti svědčí také to, že každý z kajakářů shodil kolem šesti kilogramů.

Pokud vás expedice Langu Khola 2012 zaujala, tak se mrkněte na krátký trailer, k nově vycházejícímu filmu

https://www.youtube.com/watch?v=8NG_zrg4xXI

Langu Khola pramení u hranice Tibet/Nepál a nedaleko nepálsko-indické hranice, kde vegetaci tvoří prales, se vlévá do řeky Kamali. Tento úsek obnáší výškový rozdíl 4340 metrů. To je ještě o 5000 metrů víc, než kdybyste sjížděli z Mont Blancu do Chamonix.

S využitím norskamoda.cz a xman.idnes.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: