Vyhlídkový altán Cyrilka na Pustevnách

Vyhlídkový altán Cyrilka na Pustevnách

Cyrilku v Moravskoslezských Beskydech můžeme brát jako něco mezi „mini rozhlednou“ a vyhlídkou. V každém případě je odtud krásný výhled na okolní kopce a podhůří Beskyd, což znamená, že základní podmínku stavení splňuje.

Altánek (1088 m) se zelenou střechou byl postaven už v roce 1894. Naskytne se vám z něj výhled na údolí, ve kterém leží Frenštát pod Radhoštěm, Pustevny-chaty a pokud počasí přeje, tak daleko na Slovensko či Jeseníky.

V altánu najdeme také panoramatickou mapu, kde je přehledně popsáno, na co se koukáte. Nedávno byla dřevěná mapa nahrazena kovovou, což sice trochu ubralo na kráse, ale přidalo na životnosti a odolnosti. S názvem Cyrilka se nabízí také otázka, zda je někde v okolí kolegyně Metodějka. Bohužel musím konstatovat, že byla, a to na nedalekém vrchu Okrúhlý.

Jen 250 metrů od vyhlídky stojí socha pohanského boha Radegasta (bůh hojnosti a pohostinství). Zajímavostí je, že socha byla postavena v roce 1930 sochařem Albínem Poláškem v USA a o rok později dovezena do Čech.

Přístup

Možností je obrovské množství. Z Ráztoky (4 km), Rožnova pod Radhoštěm (10 km), Prostřední Bečvy / (6 km), Dolní Bečvy / (8 km) a tak bych mohl pokračovat do nekonečna.

Osobně se mi však nejvíce líbí 21 kilometrů dlouhý okruh, který začíná v Horní Bečvě a pokračuje hřebenovkou až na Pustevny, odkud už je to k altánu kousek. Sejít je poté možno přes Skalíkovu louku zpět do Horní Bečvy.

Ti, kteří chtějí pošetřit nohy určitě přivítají možnost využít lanovku z Ráztoky až na Pustevny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: