Výhledy na Eiger z raftu? Proč ne

Výhledy na Eiger z raftu? Proč ne

Pokud někdy hodláte trávit dovolenou ve Švýcarsku a jste nadšení do všemožných outdoorových aktivit, pak byste určitě neměli opomenout rafting, který je v této alpské zemi nabízen na mnoha řekách, avšak jen některé z nich opravdu stojí za to a přinesou vám plnohodnotný zážitek. Jednou z takových řek je i Lütschine.

Hned na začátek je třeba upozornit, že Lütschine je řekou, která byla ještě nedávno ledem a tomu odpovídá i její teplota. I když se za slunečného dne obléknete do neoprenu a budete si připadat jako v sauně, bude stačit pár kroků k řece a najednou se ocitnete v mrazáku a budete prosit o silnější vrstvu neoprenu.

V žádném případě byste zde tedy neměli podcenit oblečení (které vtšinou poskytne agentura, která vám rafting zprostředkuje) a zároveň byste měli vzít v úvahu svůj zdravotní stav. Pád do ledové vody je pořádná makačka na srdce, obzvlášť když jste předtím pádlovali skrz náročné peřeje a ne každý jedinec by takovou koupel mohl zvládnout bez újmy.  Dost ale strašení, jdeme raftovat.

Nasedání na Lütschine je ideální přímo v místě soutoku Weisse a Schwarze Lütschine, které obtékají Eiger každá z jedné strany. Soutok je situován přímo pod severní stranu Eigeru, takže budete mít už od začátku postaráno o perfektní podívanou. Jakmile jsme na vodě podívaná skončí. Je třeba mít se na pozoru a dívat se kam raft směřuje a ne na štít Eigeru. Brzy by nás mohla nějaká peřej vytrestat.

Žádné smrtící peřeje

Abychom se trochu uklidnili, tak na Lütschine na člověka nečekají nějaké smrtící peřeje se smrtícími názvy, jak tomu občas bývá na raftových řekách, tady spíše očekávejte kontinuální a svižné svezení v téměř konstantní obtížnosti, které je občas přerušeno zklidněním, které dává možnost rozhlédnout se a ocenit výhled na Eiger, jehož bělostný vrcholek v kontrastu s (povětšinou) šedivou ledovcovou vodou, svěží zelení na březích a blankytně modrým nebem prostě nemá konkurenci. Jen se nekochejte příliš dlouho. Klidné úseky nejsou příliš dlouhé a řeka svižně teče, takže další peřeje se vždy rychle blíží.

Jak budete sestupovat údolím společně s říčním proudem, bude se okolo vás měnit krajina i pohledy na Eiger a vše je zakončeno průjezdem města Interlaken a vjezdem do krásného jezera Brienz, kde se po chvíli vysedá a lze se tu i vykoupat. Doporučuje se to rozhodně více než koupel v ledovcové řece.

Lidé často tento úsek řeky popisují jako rychlou jízda zpěněnou řekou zakončenou krásným vplutím do jezera, kde se vám srovná hladina adrenalinu a dalších chemikálií v těle. Ale to poznáte, až do jezera vplujete sami.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: