Výběr Světa outdooru: nejpovedenější vybavení, které prošlo redakčními testy

Výběr Světa outdooru: nejpovedenější vybavení, které prošlo redakčními testy

Výběr Světa outdooru je ocenění, kterým chce redakce upozornit na nejpovedenější výrobky, které prošly redakčními testy. Za rok 2013 ke dnešnímu dni toto ocenění získalo celkem 10 kusů outdoorové výbavy. Jaké výrobky nám za uplynulý rok nejvíce padly do oka a podle jakých kritérií jsme je vybrali?

Každoročně nám v redakci projdou pod rukama desítky až stovky kousků různé outdoorové výbavy od oblečení a bot přes stany, spacáky a karimatky až přes vařiče, čelovky, trekové hole, horolezecký materiál nebo sněžnice. Čtenáři se nás často ptají: „Je lepší tato karimatka nebo nějaká jiná?“ Na takovou otázku téměř nikdy neexistuje jednoznačná odpověď. Dokonce ani spolulezci, se kterým trávím ročně v horách několik týdnů, takovou zdánlivě jednoduchou otázku nedokážu přesně zodpovědět.

Doporučit jeden konkrétní výrobek pro konkrétní osobu může být velmi složité. Přesto jsme si v redakci všimli, že některé vybavení které testujeme nad to ostatní v něčem vyčnívá. Proto jsme dospěli k rozhodnutí, že ty nejpovedenější výrobky které prošly recenzemi a testy ocenímě značkou Výběr Světa outdooru.

Ptáte se, jak dokážeme mezi několika různými bundami vybrat právě tu jednu? Mezi základní parametry při výběru patří design, funkčnost, použitý materiál a inovace. Neřídíme se při tom ale žádnými tabulkami, čísly a grafy, bereme v potaz především osobní dlouhodou zkušenost členů testovacího týmu.

Rozhodně se neznažíme vybrat „nejlepší hardshellovou bundu na trhu“, ocenění Výběr Světa outdooru nemusí nutně získat nejlepší kus výbavy v daném sektoru, ale z našeho pohledu nejpovedenější a především redakčním týmem důkladně prověřený. Může se tak klidně stát, že v budoucnu oceníme i například inovativní kotouček na trekové hole, pokud někdo takový vyvine a v redakci se s ním seznámíme.

Ocenění Výběr Světa outdooru si zkrátka klade za cíl upozornit na nejpovedenější výbavu, se kterou se redakční tým během testování seznámil. Pro začátek jsme po pečlivé úvaze vybrali následujících 10 výrobků. U každého z nich najdete také krátké odůvodnění, které vysvětluje, co nás k výběru vedlo.

Therm a Rest Luxury Ultra-Lite

Inovativní řešení pro komfortní spaní. Luxury Ultra-Lite není klasická karimatka či podložka pod spacák, ale má svým provedením blíže k lehátkům. Navíc má vychytanou konstrukci při zachování přijatelné hmotnosti (1296 g) a skladnosti.

Recenzi lehátka Luxury Ultra-Lite si přečtěte zde.

Petzl Sirocco

Výrobci se podařilo chytře využít vlastností pěnového polypropylenu místo nejčastěji používaného polystyrenu, což umožnilo použít pouze jednu vrstvu jako mechanickou ochranu i k pohlcení nárazu. Výsledkem je velmi lehká (podle velikosti 150-162g) a funkční přilba. Drobnou nevýhodou zůstává málo atraktivní vzhled, přesto výhody zcela převažují.

Recenzi horolezecké přilby Petzl Sirocco si přečtěte zde.

Adidas Terrex Fast X GTX

Nízké trekovky, které se nezaleknou ani náročnějšího terénu a během testu se prokázaly solidním zpracováním a především odolností a trvanlivostí. Po téměř ročním používání vypadají téměř jako nové a to v dnešní době není zcela samozřejmé. Tyto trekovky si získaly zaslouženou reputaci u více redaktorů.

Recenzi nízkých trekovek Adidas Terrex Fast X GTX si přečtěte zde.

Edelrid Mega Jul

V jednoduchosti je krása. Nečekali jsme, že lze u kyblíku ještě vymyslet něco nového. Speciálním tvarováním bočnic získal kyblík samoblokující funkci a díky tomu získalo jeho použití nový rozměr bezpečnosti. Pořád jde o jednoduché funkční jistíko bez pohyblivých částí, které je navíc vyrobeno z odolného materiálu (nerez ocel), takže déle odolává opotřebení lanem a v prachu či písku.

Test jistítka Edelrid Mega Jul si přečtěte zde.

Vaude Terkum

Málokdy se podaří sladit u jednoho výrobku tolik nápaditých řešení, jako u batohu Terkum. Nelze říci, že by vše bylo ojedinělé a dosud nepoužité, ale rozhodně jde o promyšlenou souhru dobrých nápadů (např. horní i čelní vstup, posuvné víko, kompletní nastavení nosného systému za chůze, obrovské postranní kapsy, skryté úchyty na lahve či hůlky, pláštěnka, skrytá poutka na cepíny a řada dalších drobností). I když ve výsledku má batoh Terkum v dnešní odlehčené době potíže s vyšší celkovou hmotností (2783 g), přesto jde o výrobek, který do našeho Výběru bezesporu patří.

Recenzi batohu Vaude Terkum si přečtěte zde.

MSR Carbon Reflex 2

Pěkná ukázka možnosti moderních konstrukcí stanů, aby zatížily batoh uživatele co nejméně. Karbonová konstrukce, odlehčené materiály, minimalistický design s maximálním využitím prostoru při kompaktních rozměrech a váze pod 1,5 kg.

Recenzi stanu MSR Carbon Reflex 2 si přečtěte zde.

Warmpeace Viking 300

Péřový spací pytel má mnoho lidí spojený s extrémními podmínkami, ale spacák Viking 300 je příkladem zcela jiné filozofie. Jednoduchý a příjemných 800 g vážící letní spacák je sympatickou a hlavně odlehčenou alternativou dutých vláken. Peřinové poležení, malý objem po sbalení a kvalitní materiály nás přesvědčily o tom, že Viking 300 patří do výběru z letošních recenzovaných výrobků.

Recenzi spacáku Warmpeace Viking si přečtěte zde.

Warmpeace Sneaker

Strečová technická bunda s řadou chytrých detailů a vychytávek. Takřka celohlavová kapuce blížící se kukle a na rukávech integrované rukavičky s otvory pro palec. To vše z tohoto kusu oblečení dělá velmi zajímavou „flísku“ vhodnou zejména do chladnějšího počasí jako spodní vrstvu pod větrovku nebo podle podmínek poslouží i jako jediná vrchní slupka.

Recenzi aktuálního modelu Warmpeace Sneaker z materiálu Thermolite si přečtěte zde. Několikaměsíční test staršího modelu z Polartec Power Strech je k přečtení zde.

Montane Further Faster Neo

Ačkoli nový materiál Polartec Neo Shell byl představen již na veletrhu ISPO začátkem roku 2011, ke koncovým zákazníkům se ve větší míře dostal až během letošního roku. U bundy Montane Further Faster Neo jsme na vlastní kůži vyzkoušeli, co momentálně v outdoorovém průmyslu znamená slovní spojení „vysoce prodyšný materiál“. Ocenění Výběr Světa outdooru si bunda Further Faster Neo vysloužila právě díky výborné prodyšnosti v kombinaci s prokázanou houževnatostí materiálu a funkčně řešeným střihem i tecnickými detaily.

Recenzi bundy Montane Further Faster Neo si přečtěte zde.

Keen Gypsum

U výběru pohorek je často značným problémem vybalancovat pohodlí a měkkost boty vůči odolnosti materiálu a stabilitě nohy při průchodu těžkým terénem, nebo trekování s těžkým batohem. Gypsumy rozhodně nejsou pohory na ledovcové túry nebo zimní horolezectví, jsou však skutečně perfektní volbou pro třísezonní použití při trekingu a výletech do přírody. Keenu se podařilo vhodně nakombinovat nubukovou kůži a pevnou tkaninu tak, aby boty byly pevné, lehké (938 g vel. 39,5) a odolné.

Recenzi pohorek Keen Gypsum Mid Lady si můžete přečíst v magazínu Svět outdooru 4/2013; test Keen Gypsum najdete zde.

Zkušenosti čtenářů

Gate

No tak tohle mě fakt pobavilo.
1. Nadpis o nejlepším vybavení, které prošlo redakčními testy mě celkem zaujal, ale po rozbalení koukám, že testem prošlo pouze jistítko…
2. Píšete, že při výběru výrobků do tohoto „výběru“ berete v potaz především osobní dlouhodou zkušenost členů testovacího týmu. Pokud se jedná o dlouhodobou zkušenost, proč nevyšel test, ale pouze recenze?
3. Lehátko Therm a Rest Luxury Ultra-Lite: Spal na tomto lehátku vůbec někdo z vašeho „testovacího“ týmu? Kolik nocí? Proč není v recenzi zmíněná ani jediná osobní zkušenost jak se na něm spalo? Proč tam není ani jedna fotka z praktického použití?
4. Recenze nízkých a zvýšených bot adidas Terrex Fast X GTX – z tohoto víceméně reklamního článku mám zas jen pocit, že ty boty nikdo nikde pořádně neměl, ale tak aspoň 2 fotky v terénu jste udělali 😀
5.Warmpeace Sneaker – zas nevidím žádnou osobní zkušenost, přijde mi, že jen výrobky popíšete, nafotíte a recenze je tu…
6. Montane Further Faster Neo – tady sami uvádíte, že bunaa do recenze je nošená max 1 měsíc – to je podle Vás dlouhodobá zkušenost???

Přijde mi, že tímto článkem jste se jen snažili zaplnit místo na webu, ale uvědomte si, že takhle svoje čtenáře spíš ztrácíte…

Sir
Gate:

Řekl bych, že fotky a údaje jsou z vydaných recenzí (vydaných po krátkém vyzkoušení), ale nejspíš ty věci testerovi zůstali, na základě čehož odvodili stav po delším užívání.

Petr Macháček
Sir:

Je to přesně tak jak píšete. Výběr vychází zejména z následných zkušeností z praxe, přičemž největší slovo (nominační) má vlastník/nositel/uživatel té věci, ale zároveň se k tomu vyjadřují i ostatní členové redakce, kteří s daným výrobkem mají často také zkušenost, byť třeba ne tak dlouhodobou.

Jirka
Petr Macháček:

Ale houby, úplně vidím jak se ta slavná komis sejde a Franta říká: Pánové, tahle firma u nás utrácí za reklamu, takže musíme enchat vyhrát ve výběru tohle triko, nebo by u nás už neutrácela!

Petr Macháček
Gate:

Warmpeace Sneaker (tu starší verzi) nosím od ledna 2009 při mnoha příležitostech, zejména jako střední nebo i svrchní vrstvu při chladnějším počasí a nedám na tuhle strečovku dopustit. Dodnes spolehlivě slouží a patří k mým nejoblíbenějším kouskům oblečení. Je to taková druhá kůže. A ještě odpověď na oblíbenou otázku „proč nevyšel test?“, resp. otázky typu „proč jste ten batoh pořádně dva roky neotestovali a pak nenapsali pořádný report?“. Je to jednoduché. V dnešní době, často už za půl roku, rok, není daný výrobek v prodeji a nemá valný smysl pracně psát test něčeho co už v podstatě ani není na trhu. To už málokoho zajímá. Bohužel taková je dnešní doba, dva protipóly jdoucí proti sobě – denně jsou představovány nové výrobky, co půl roku nové kolekce, ale každý se pídí po dlouhodobých a tím pádem více relevantních zkušenostech, které nakonec ani nemá možnost uplatnit.

Gate
Petr Macháček:

Petr Macháček: Aha, tak snad bude ta doporučovaná novější verze stejně kvalitní, i když je z jiného materiálu, díky kterému klesla cena, jak se můžeme dočíst…

Můžete mi prosím tedy jako autor recenze a tudíž nejspíše i vlastník/nositel/uživatel lehátka Therm a Rest Luxury Ultra-Lite zodpovědět na výše uvedené dotazy: Spal na tomto lehátku vůbec někdo z vašeho „testovacího“ týmu? Kolik nocí? Proč není v recenzi zmíněná ani jediná osobní zkušenost jak se na něm spalo? Proč tam není ani jedna fotka z praktického použití, můžete jí tam případně doplnit? Podobný dotaz už v minulosti u lehátka byl, ale nějak se ztratil…
Ocením samozřejmě všechny poznatky z následného používání :o)

Jirka
Petr Macháček:

Petře, tím se vlastně přiznáváte, že žádné podrobné tesry neděláte a že je to všechno jen taková dojmologie, „recenze“, jak vy říkáte, slova opsaná z reklamních brožurek. Děkuju, nechci, brožurky si přečtu sám.

David Gladiš

Boty Terrex Fast GTX mám od října 2012 dodneška.
Ušel jsem v nich několik set kilometrů, na nohou jsem je měl cca 50 dní (často i ve městě), vyšel jsem v nich několik D/E ferrat.
Tedy jsem je testoval docela hodně. Osvědčily se.

Možná to v těch recenzích není nijak moc vidět, jakou osobní zkušenost s těmi výrobky máme.

Ne každý výrobek jsme ale ověřovali tolik jako tyto boty, to je pravda. Nicméně, zkušený tester, který nosí bundu měsíc, pozná mnohé.

Gate

Pokud jste je testoval od října 2012, tak nechápu proč v červnu 2013 vyšla takto hubená recenze? A proč jste ji nenapsal vy místo pana Hotmara, jelikož z jeho textu moc necítím, že by tyto boty nosil… Neměl by poloviční majitel Světa outdooru jít příkladem? :o)

Právě že není a recenze se podobají PR článkům víc než je zdrávo :o/

David Gladiš
Gate:

Každopádně bych chtěl čtenáře ujistit, že počítáme v příštím roce s tím, že budeme jednotlivým recenzím a testům věnovat více času.

Letos jsme spouštěli tištěný Svět outdooru a práce s tím bylo až nad hlavu. Nyní je časopis dobře zaběhlý a stabilizovaný, takže se můžeme na recenze více soustředit.

Každopádně platí a platilo: dobrý výsledek recenze/testu si nelze žádným způsobem koupit. Což potvrdí nejeden náš inzerent … mnozí by totiž chtěli, abychom recenze psali mnohem pozitivněji a nezmiňovali se tolik o nedostatcích. Což ale nejde. Je to tak asi vždy: výrobci/dovozci se zdá text příliš kritický a nedostatečně pochvalný; konkurentům zase naopak.

K tématu recenzí bychom uvítali náměty čtenářů, jaké typy výrobků by vás nejvíce pro testování zajímaly? Na jaké produkty se máme zaměřit?

Jarouš

Jo jo, všechny ty krámy hezky vychválit, jen aby měl inzerent radost a platil…

Petra

No to by bylo myslím vhodné, schválně jsem se koukla na počty testů letos a loni, které jsou uvedeny v rubrice testy.
Loni 49 testů, letos 22 testů. Z toho 18 testů vyšlo v první polovině roku!, kdy začal vycházet časopis, jak píšete, v druhé polovině roku už se na webu objevují skoro jen recenze z časopisu, takže trend je zatím dost sestupný.

Recenze psát pozitivněji??? To už doufám nejde.

Martin Skuhravý
Petra:

Petro, že v poslední době bylo méně testů vím a jak psal David, toto se změní. Dokonce to nebude až v příštím roce, ale už od příštího týdne začnou testy více přibývat, můžete se pro začátek těšit na test pohorek Keen Gypsum (oceněných výše) a nové čelovky Silva Trail Speed Elite. Do konce roku pak budou nejspíše hotové další tři testy a během ledna a února dalších sedm.

Gate: Výbava která je v testech a recenzích po publikaci nekončí nikde v depozitáři, ale dotyční testeři ji nadále používají. Zkušenosti nabyté po publikaci testu/recenze se do Výběru taktéž promítají.

Gate

Tak kde jsou ty slibované testy? Do konce roku nevyšel ani jeden z těch 3 dalších slibovaných a v lednu pouze 1?
A proč je Výběr světa outdooru uveden jako vydaný 9.1., když vyšel už v listopadu? Copak není spousta výrobků o kterých by se dalo ještě napsat? Např. nedávno tu někdo doporučoval, abyste se zaměřili spíše na levnější vybavení, ale tento příspěvek zmizel, ačkoli to byla rada, o které jak píšete máte zájem…
Stále sem jednou za čas nakouknu, ale poslední dobou už to opravdu ztrácí smysl :o(

A ještě k minulým příspěvků… mrzí mě že pan Macháček ani nikdo jiný z redakce neodpověděl na dotazy ohledně lehátka Therm a Rest.

Martin
Gate:

Slibované testy zde: čelovka Silva: http://www.svetoutdooru.cz/sviceni-technika-nastroje/14447-test-celovky-silva-trail-speed-elite/ ; čelovka Fenix: http://www.svetoutdooru.cz/testy/14497-prvni-zkusenosti-s-celovkou-fenix-hp15/ boty Keen Gypsum: http://www.svetoutdooru.cz/testy/14462-test-trekovych-bot-keen-gypsum-mid-lady/ ; sportkamera Garmin Virb: http://www.svetoutdooru.cz/testy/14631-test-sportkamery-garmin-virbelite/ . Řada dalších testů je na cestě.
Výběr Světa outdooru je zajímavý článek s vysokou čteností, proto jsem jej vrátil na homepage. Bohužel redakční systém nedovoluje jinou možnost než změnu data vydání.
Komentář ohledně testů levného vybavení si nepamatuji, nicméně diskuse jsou mopderované a pokud jsopu komentáře urážlivé či zcela mimo téma článku jsou smazány.
Pokud Gate chcete nadále diskutovat na obecné úrovni, mimo téma článku o nej vybavením, založte prosím samostatné vlákno na OutdoorForum.cz. Díky.

Jan Hotmar

Za 15 let kdy se pohybuji v oblasti vybavení jsem už rezignoval na to pořád někomu vysvětlovat a obhajovat se, že o tom něco vím a že jsem ty výrobky zkoušel a nejsem výrobcem uplacený a že nemám někde ulité miliony, ketré= bych za to měl dostávat …kdo něvěří, neuvěří ani po vysvětlení a najde 10 dalších důvodů, že by to šlo udělat jinak a lépe. Ano šlo, internet je volné médium tak má možnost.

Ad lehátko – když už o něčem píšem tak opravdu překvapivě spal a nejen jeden člověk, zrovna karimatky obecně se testují dobře a jednoduše, u lehátka je to zajímavý koncept – „zprůměruje“ nerovnost terénu a místo na spaní je víc rovné než k pěnovky nebo samonafukovačky a nehoupe se jako málo nafouklá nafukovačka, která taky umí vyronvat hrby. Lehátko je větší při složení a není ani příliš lehké a ani izolace od chladu není nic moc, což v létě nevadí a na sníh stejně není určena – podpěry by se zabořily. Jinak u testování to není jen o tomto výrobku v testu, ale i o sledování jak výrobcek funguje jinde. Je to taková profesionální deformace kdy u všech známých víte co mají za výrobky, jak dlouho a jak intenzivně je používají a jak jsou spokojeni stejně jako v lese v bahně nestopujete zvěř, ale díváte se do stop v bahně a ríkýte vibram meindl multigriff, vibram clusatz, vibram foura, boreal, koflach, scarpa …Ostaně zrovna lehátko si jeden můj kamarád pořídil a je nadšený – používá ho na k cestování na motorce takže mu nevadí velikost, váha ani to že v zimně to není ono, ale libuje si že není tolik rozlámaný a za x nocí co na něm za loňskou sezónu ležel nedošlo k žádnému poškození – ani tkaniny ani prutů nebo nožiček.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: